It-branchen rykker tættere på de unge

Klumme: Den generelle tilgang til de videregående uddannelser er faldet brat, men it-studierne oplever kun et lille fald.

Artikel top billede

Selv om det er en uheldig situation, at de videregående uddannelser generelt må se store fald i antallet af ansøgere, kan vi i it-branchen glæde os over, at it-studierne kun oplever et mindre fald.

Det kunne tyde på, at de forskellige tiltag, som er blevet foretaget for at re-brande it-uddannelserne og it-branchen, har en effekt.

Vi er nu i gang med at etablere de rigtige dialoger med de unge, og vi er blevet bedre til at portrættere vores branche.

Jeg synes, at det er specielt interessant, at Aarhus Universitets it-studier kan fremvise en stigning i antallet af optagne it-studerende, mens Københavns Universitet og de øvrige steder er lidt mindre fremme i skoene.

Det er dog i høj grad it-uddannelsen digital design - it, æstetik og interaktion, der tiltrækker de kvindelige studerende, og det siger mig, at vi skal tænke over, hvilke associationer titlerne på vores it-uddannelser sætter i gang.

Værdien af de kundskaber, som opnås på et sådant studium ses jo eksempelvis i Facebook's succes. Forskere fra ITU og Dansk Designcenter har netop påpeget, at det er Facebook's design, som er årsag til den store succes.

Derudover er det vigtigt, at indholdet på it-studierne kobles sammen med de konkrete løsninger, som it skal udvikle - dvs. at vi skal fokusere endnu mere på det anvendelsesorienterede for eksempel sundheds-it, miljø-it, trafik-it etc.

Man har nogle af de bedste forudsætninger i Århus for at skabe et anvendelsesorienteret og innovativt it-miljø, da Aarhus Universitets it-uddannelser og it-forskning er samlet i it-byen Katrinebjerg, hvor også flere end 60 virksomheder og Alexandra Instituttet har til huse.

København kan lære noget her

Brandingen af Katrinebjerg og de tætte relationer mellem uddannelsesmiljøet og de private virksomheder kan meget vel være en del af succesen for Aarhus Universitet, og her er der muligvis noget lærdom at hente for specielt København, der ikke har noget lignende.

I Århus er der desuden tænkt i forløb med fokus på praktisk erfaring og fleksible rammer.

Man starter med en bacheloruddannelse med indlejret praktik, hvorefter man kan vælge forskellige overbygningsmuligheder.

Det er efter min mening en god opbygning, da man ikke mister netop de studerende, som bliver afskrækket af fem år på datalogi.

Det er generelt vigtigt, at vi får skabt et billede af it som samfundsnyttigt.

Når de studiesøgende vælger at læse til arkitekt, tænker de ikke på, at det involverer en del matematik og teori - de forestiller sig i stedet, hvad det er, de skal skabe, nemlig bygninger, offentlige rum og pladser etc.

Vi har også i it-branchen gjort en indsats for at vise rollemodeller frem og fortælle om de løsninger, vi skaber til samfundets bedste.

Men vi skal gøre endnu mere og fastholde den dialog med de unge, som vi nu har set virker.

De unge skal have lyst til at komme med "på holdet", som kan ændre verden, som vi kender den.

Det er essentielt, at vi retter opmærksomheden mod det, it skal bruges til, dvs. de samfundsproblemer, vi er med til at løse.

Det gælder især, hvis vi skal fange de unge kvinders interesse. It bekæmper kriminalitet, det forandrer og effektiviserer sundhedsvæsnet, og det gør det mere sikkert for handicappede at færdes i trafikken.

Sådanne løsninger skal it-branchen synliggøre for de unge kvinder.

De skal kunne se, at de kommer til at gøre en positiv forskel. For dem begejstrer teknologien ikke alene.

Annette Stausholm Nielsen er direktør for teknisk kompetence i IBM Nordic og initiativtager til Teknologi og Piger-projektet.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job