IBM forærer database væk

Den Java-baserede relationsdatabase Cloudscape bliver open source. IBM forærer databasen til Apache-folket og dermed til alle interesserede.

Indhold

IBM har besluttet at sætte gang i udviklingen af Java-applikationer ved at gøre den Java-baserede database Cloudscape til open source.

Databasen vil blive tilgængelig fra Apache Software Foundation i løbet af nogle uger, og en beta-version kan allerede nu hentes hos IBM.

Cloudscape fulgte med, at IBM købte Informix i 2001. På det tidspunkt gav IBM 85 millioner dollar for databasen, der består af mere end en halv million kodelinjer.

Databasen kan indlejres i Java-applikationer, og den kræver ikke administration. Den fylder to megabyte.

Den gratis version af databasen har kodenavnet Derby, og den vil blive en konkurrent til MySQL såvel som Microsofts SQL Server, i hvert fald i mindre og mellemstore virksomheder.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    BI Enterprise Architect

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse