En million Linux-kerner går i krig mod botnet

Over en million virtuelle Linux-kerner skal give sikkerhedsforskere indblik i, hvordan botnet opererer. Formålet er at komme de ondskabsfulde netværk til livs ved at emulere dele af internettet.

Artikel top billede

For første gang er det lykkedes forskere at køre mere end en million Linux-kerner som virtuelle maskiner, og den succesoplevelse skal bruges til at undersøge, hvordan verdensomspændende botnets virker.

Det skriver det delvist offentlige amerikanske sikkerhedsselskab Sandia National Laboratories på sin hjemmeside, efter instituttet i sidste måned fik igangsat første del af bekæmpelsen af botnets, der i sine værste tilfælde kan rumme mere end en million computere spredt over hele kloden.

Sandia National Laboratories-forskerne kører lige så mange virtuelle maskiner, som der findes i de store botnets, på en Thunderbird-supercomputer.

Forskerne kan via simuleringerne få et indblik i, hvordan de store botnet opererer - og ikke mindst, hvordan de skal kvæles.

Ny følelse af kontrol

"Vi kan opnå en kontrol, som vi aldrig har haft før," lyder det fra en af laboratoriets tekniske ledere, Ron Minnich, på instituttets hjemmeside om forsøget med de 1,1 million Linux-kerner.

Han forklarer, at det før i tiden kun var muligt at køre op mod 20.000 kerner på samme tid.

Men denne gang har forskerne sat en Linux-kerne til at køre på 250 virtuelle maskiner og koblet de virtuelle maskinerne sammen med Thunderbird-supercomputerens 4.480 dual Xeon-servere.

Ambitioner om kæmpe-netværk

"Med tiden vil vi gerne være i stand til at emulere et computernetværk i et mindre land og måske oven i købet et land på størrelse med USA, for at kunne "virtualisere" og overvåge et cyber-angreb," siger Ron Minnich.

Ambitionerne går på at bygge modeller af centrale områder af internettet, hvorefter man kan opnå vital viden om botnettenes strategiske hærgen for derefter at sætte en stopper for ødelæggelserne.

Supercomputer-producenter som IBM og Dell forventes at blive vigtige samarbejdspartnere i processen med at bygge store virtuelle, simuleringssystemer.

"Vi har estimeret, at vi har brug for 100 millioner CPU'er i 2018, hvis vi skal bygge de systemer, som kan køre på de ønskede hastigheder. Nu er vi vist, at vi er startet godt med at programmere på en maskine med så mange CPU'er," forklarer Ron Minnich.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS