512 MB hukommelse på nye grafikkort

Snart kan spilentusiaster få glæde af 512 megabyte GDDR3 ram på grafikkort. ATI er klar med et Radeon X850 XT grafikkort med den store mængde hukommelse, og Nvidia er også fremme i skoene.

Indhold

Grafikkort med 256 megabyte hukommelse har været på markedet i et stykke tid, og næste naturlige skridt er 512 megabyte. De første grafikkort med den uhyrlige mængde grafikhukommelse er tilsyneladende lige om hjørnet. ATI er i hvert fald klar med et Radeon X850 XT grafikkort med 512 megabyte GDDR3 grafikhukommelse.

Endnu er der ikke tale om et grafikkort, der er sat i produktion, men blot en teknologi-demonstration, der i øvrigt vil finde foregå i forbindelse med Texas Gaming Festival, der finder sted i Dallas i de kommende tre dage.

Det er første gang, man ser et 512 megabyte grafikkort beregnet til almindelige pc-entusiaster i almindelighed og spillefugle i særdeleshed. De professionelle brugere har imidlertid godt kunne få fingrene i grafikkort med 512 megabyte grafikhukommelse, for eksempel Wildcat VP 990 Pro fra 3Dlabs.

Som sædvanlig er Nvidia lige i hælene på ATI, og grafikkort med grafikchippen GeForce 6800 Ultra og 512 megabyte hukommelse er på vej fra firmaer som Gigabyte og Gainward.

Man får dog ikke meget glæde af den store mængde grafikhukommelse med de nuværende spil. Den vil først kunne udnyttes ordentligt af den næste generation af 3D-spil.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo