Hyper-threading er en sikkerhedsrisiko

En software-udvikler har fundet ud af, at Intels Hyper-threading-teknologi, der findes i Pentium 4 og Xeon, kan udgøre en sikkerhedsrisiko, så uvedkommende for eksempel kan få fat i din krypteringsnøgle.

Indhold

En række af Intels processorer til pc'er og servere er udstyret med Hyper-threading, som gør processoren i stand til at afvikle to tråde samtidig. Nu har en udvikler fundet ud af, at Hyper-threading kan være et sikkerhedshul.

Sårbarheden rammer kun systemer, der benyttes af flere brugere - altså servere. Almindelige pc-brugere behøver ikke at være bange.

I skrivende stund har Colin Percival, som udvikleren hedder, ikke røbet detaljer om sikkerhedsbristen, men det skulle være ganske vist, at uvedkommende er i stand til at stjæle RSA-krypteringsnøgle fra brugere, når begge er tilsluttet den samme maskine med Hyper-threading.

Percival opfordrer systemadministratorer til at slå Hyper-threading fra på Intel-servere.

En 12-siders dokumentation vil snarest blive forelagt her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere