Af Klaus Krabbe
Den 1. juni etablerer antivirusproducenten Network Associates Inc. (NAI) sig med et datterselskab i Danmark. Målet er at gøre virksomheden mere kendt i Danmark og at fordoble omsætningen. Men NAI, der er vokset med fænomenal hast de sidste fem år, er løbet ind i problemer. Analytikere er usikre på, hvornår og om Network Associates vil være i stand til igen at opnå markante væksttal.
I dag er NAI verdens største producent af antivirussoftware og verdens ottendestørste softwarehus. Virksomhedens omsætning er vokset fra under 20 millioner dollars i 1993 til 990 millioner dollars i 1998.
For meget fart på
– Jeg tror, at NAI har haft for megen fart på og nu er løbet ind i en mur, siger analytiker Christopher Stix fra S.G. Cowen & Co i Boston:
Network Associates aktier er faldet til 15,125 dollars siden toppen i december på 67,69 dollars, og vrede aktionærer, der har lagt sag an mod Larson, beskylder ham og andre i virksomheden for at sælge for 33 millioner dollars aktier forud for kursfaldet. Det skriver Dow Jones On Line, som er en web-side med informationer om aktiemarkedet.
En undersøgelse i den amerikanske børskommission, der blev offentliggjort 6. januar, førte til, at virksomheden måtte opgive at afskrive 214 millioner dollars som opkøbsrelaterede.
Omsætning og indtjening for første kvartal levede ikke op til analytikernes forventninger.
En ny strategi går ud på at lægge vægt på salg via tredjepart i stedet for direkte salg til slutbrugere. Ifølge Stix og andre analytikere gav denne ændring Network Associates mulighed for på et tidligere tidspunkt at bogføre omsætning og dermed give omsætningen et midlertidigt løft.