Ny iPAQ-serie fra HP satser på sikkerhed

HP er nu klar med en serie håndholdte computere baseret på Windows Mobile 5.0.

Indhold

HP lancerer nu to nye iPAQ håndholdte computere baseret på Windows Mobile 5.0.

Den store model, hx2000, har høj lagringskapacitet og understøtter datakryptering. Formålet er at sikre den rejsende medarbejder mod datatyveri samt at bringe arbejdsoplevelsen så tæt på pc-platformen som muligt.

HP iPAQ hx2000-serien leveres til at begynde med i tre forskellige versioner, hx2190, hx2490 og hx2790. De tre har en del tekniske specifikationer til fælles, herunder indbygget Microsoft Windows Mobile 5.0 og Windows Media Player 10, forbedret sikkerhed med HP ProtectTools, Intel PXA270 processor med hastigheder på henholdsvis 312, 520 og 624 MHz, integreret trådløst 802.11b-netværk i hx2490 og hx2790, indbygget Bluetooth for trådløs tilslutning af eksterne enheder samt dobbelt udvidelsesport til både Compact Flash II samt SD-hukommelseskort.

Hx2790 har oven i købet en indbygget fingeraftrykslæser, hvilket dog ikke just er nogen verdensnyhed. HP har tidligere forsøgt sig med fingeraftrykslæsere, uden at funktionen er blevet nogen større succes.

HP iPAQ hx2790 koster 4.299 kroner med moms. Men så har den også fingeraftrykslæser.

Til brugere, der kan klare sig med lidt mindre, introducerer HP rx1950, som langt fra har alle hv2000-seriens funktioner, men dog stadig er baseret på Windows Mobile 5.0. Derudover har den integreret trådløst 802.11b-netværk, op til 33 MB brugerhukommelse, mulighed for lagerudvidelse med SD-hukommelseskort og udskifteligt genopladeligt lithium-ion batteri.

Rx1950 kommer til at koste 2.599 kroner. Hx2190 kommer på gaden til 2.999 kroner, hx2490 til 3.499 kroner og hx2790 (den med fingeraftrykslæseren) til 4.299 kroner. Alle priser er med moms.

Mere om samme emne

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Software Developer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S