Brug mobilen som bærbar pc

Microsoft har en plan om at lade verdens fattige lande bruge mobilen til at gå på nettet. Telefonen skal tilsluttes et tastatur og et fjernsyn.

Indhold

I 2005 blev sløret løftet for en billig bærbar computer til 100 dollar, cirka 600 kroner, der var målrettet verdens fattige lande, og formålet var at give dem mulighed for at få del i den digitale tidsalder.

Microsoft forhandlede længe om at få lov at levere et styresystem til computeren, men forhandlingerne brød sammen, og i stedet blev den udstyret med Linux.

Nu er softwaregiganten så i gang med sit bud på, hvordan fattige lande kan komme på nettet til en billig penge.

Ideen er at bruge en mobiltelefon, som stadig flere mennesker i udviklingslande har råd til. Mobilen tilsluttes en adapter og forbindes med et tv og et tastatur.

Microsoft-grundlæggeren Bill Gates præsenterede et udkast til mobiltelefonen i begyndelsen af januar, og under et møde i World Economic Forum kaldte han det for et billigere alternativ til traditionelle computere og bærbare pc'er, skriver New York Times.

Planen er kun på tegnebordet, og det samme gælder den konkurrerende og billige bærbare computer til 100 dollar. Den har dog allerede fået massiv opbakning, og der skulle være indløbet bestillinger på syv millioner eksemplarer til Thailand, Egypten, Nigeria, Indien, Kina, Brasilien og Argentina.

Den billige bærbare computer oplades med et håndsving, har stereohøjttalere, trådløs internetforbindelse og sort/hvid skærm, der kan aflæses selv i skarpt sollys.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S