Torsdagstippet: To skærme, to baggrundsbilleder

Man kan snildt slutte to skærme til sin pc, men det er lidt sværere at få forskellige baggrundsbilleder på de to skærme. Det problem løser DisplayFusion.

Når man slutter en ekstra skærm til pc'en, får man ekstra plads på skrivebordet.

Det er især oplagt, hvis man har en notebook med en lille 14 tommer skærm.

Ved at koble en 20 tommer monitor på notebookens eksterne skærmudgang får man ikke blot en kopi af skærmbilledet fra notebooken, men et helt nyt skærmområde. Man kan trække vinduer direkte over på den eksterne skærm, og det er faktisk en ret syret oplevelse, hvis man ikke har prøvet det før.

Problemet er blot, når man har et baggrundsbillede på notebookens skærm.

Dette billede vil automatisk blive vist på den eksterne skærm, og har de to skærme ikke samme størrelsesforhold, bliver problemet endnu værre, for i så fald vil billedet blive trukket ud af proportioner.

Det optimale ville være, hvis man kunne sætte forskellige billeder på de forskellige skærme, men det lader sig ikke sådan lige gøre. I hvert fald ikke hvis man forsøger at gøre det med Windows' dialogboks for skærmindstillinger.

Men med John Tackaburys program DisplayFusion får man væsentlig mere kontrol over sin ekstra skærm. Man kan bede et billede om at dække hele skrivebordsområdet - altså både notebookens skærm og den eksterne skærm.

Eller man kan vælge forskellige baggrundsbilleder til hver skærm. Billederne behøver endda ikke være lokale, men kan hentes direkte fra billedtjenesten Flickr.com. Og der er mere endnu. Man kan nemlig også tilknytte vindues-bevægelser til hotkeys, så eksempelvis Ctrl+Win+X flytter det aktive vindue til den næste skærm.

Gratis eller shareware

DisplayFusion downloades fra www.binaryfortress.com/displayfusion/ og kan bruges til Windows 2000, 2003, XP og Vista.

Der kræves Microsoft .NET Framework 2.0 installeret, og programmet kan bruges både til at styre baggrundsbilledet på en enkelt skærm (eller to, som beskrevet), men skulle også kunne styre flere skærme, hvis man har sådan et setup. Programmet er helt gratis, men donationer til John Tackabury vil blive værdsat.

Kan man af en eller anden grund ikke bruge DisplayFusion, kan man i stedet forsøge sig med UltraMon fra Realtime Soft (www.realtimesoft.com/ultramon/). Dette program kan det samme og mere til, men det er shareware og koster 40 dollar (cirka 220 kroner) for en enkeltbrugerlicens.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura