Torsdagstippet: To skærme, to baggrundsbilleder

Man kan snildt slutte to skærme til sin pc, men det er lidt sværere at få forskellige baggrundsbilleder på de to skærme. Det problem løser DisplayFusion.

Når man slutter en ekstra skærm til pc'en, får man ekstra plads på skrivebordet.

Det er især oplagt, hvis man har en notebook med en lille 14 tommer skærm.

Ved at koble en 20 tommer monitor på notebookens eksterne skærmudgang får man ikke blot en kopi af skærmbilledet fra notebooken, men et helt nyt skærmområde. Man kan trække vinduer direkte over på den eksterne skærm, og det er faktisk en ret syret oplevelse, hvis man ikke har prøvet det før.

Problemet er blot, når man har et baggrundsbillede på notebookens skærm.

Dette billede vil automatisk blive vist på den eksterne skærm, og har de to skærme ikke samme størrelsesforhold, bliver problemet endnu værre, for i så fald vil billedet blive trukket ud af proportioner.

Det optimale ville være, hvis man kunne sætte forskellige billeder på de forskellige skærme, men det lader sig ikke sådan lige gøre. I hvert fald ikke hvis man forsøger at gøre det med Windows' dialogboks for skærmindstillinger.

Men med John Tackaburys program DisplayFusion får man væsentlig mere kontrol over sin ekstra skærm. Man kan bede et billede om at dække hele skrivebordsområdet - altså både notebookens skærm og den eksterne skærm.

Eller man kan vælge forskellige baggrundsbilleder til hver skærm. Billederne behøver endda ikke være lokale, men kan hentes direkte fra billedtjenesten Flickr.com. Og der er mere endnu. Man kan nemlig også tilknytte vindues-bevægelser til hotkeys, så eksempelvis Ctrl+Win+X flytter det aktive vindue til den næste skærm.

Gratis eller shareware

DisplayFusion downloades fra www.binaryfortress.com/displayfusion/ og kan bruges til Windows 2000, 2003, XP og Vista.

Der kræves Microsoft .NET Framework 2.0 installeret, og programmet kan bruges både til at styre baggrundsbilledet på en enkelt skærm (eller to, som beskrevet), men skulle også kunne styre flere skærme, hvis man har sådan et setup. Programmet er helt gratis, men donationer til John Tackabury vil blive værdsat.

Kan man af en eller anden grund ikke bruge DisplayFusion, kan man i stedet forsøge sig med UltraMon fra Realtime Soft (www.realtimesoft.com/ultramon/). Dette program kan det samme og mere til, men det er shareware og koster 40 dollar (cirka 220 kroner) for en enkeltbrugerlicens.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S