Avanceret browser til mobilen

Med Skyfire kan netjunkier få et fix, selv om de kun har mobilen på sig. Den nye browser byder på avancerede surfture, der minder om det, man kender fra computeren.

Det er ikke altid lige let at surfe på nettet med en mobil. Websider krølles sammen til ukendelighed, og fotos lammer din mobilregning.

Heldigvis udvikles der konstant nye mobile browsere, der kan gøre hverdagen nemmere for netjunkier.

Skyfire er seneste bud, og selv om den kun er i beta, ser den interessant ud. Den kan nemlig håndtere en mængde programmeringssprog som HTML, Java, Flash, Ajax samt forskellige videoformater.

Det betyder, at du eksempelvis kan se YouTube-klip og at din avancerede hjemmestrikkede Ajax-side ikke ligner møg på mobilen. Websider bliver nemlig vist, som de ville se ud, hvis du brugte en computer til at browse.

Mobilens lille display betyder, at du må scrolle lidt fra side til side for at se hele hjemmesider, men du kan også zoome ind på interessante tekster eller fotos.

Hvis telefonen understøtter WiFi kan Skyfire også bruges til at websurfe, uden du behøver at betale en krone til dit teleselskab.

Skyfire virker kun med mobiler, der har et styresystem af typen Symbian eller Windows Mobile. I denne video kan du se, hvad browseren er i stand til:

I øjeblikket er det kun amerikanske mobilbrugere, som har glæde af betaversionen, der er gratis. Til gengæld kan du skrive dig op til at prøve programmet, når Skyfire lanceres internationalt. Læs mere her.

Imens kan tiden bruges sammen med Opera Mini. Den norsk udviklede browser er et alternativ til Skyfire, og den virker på stort set alle nye mobiler, også dem som ikke har Symbian eller Windows Mobile ombord. Læs mere om Opera Mini her.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job