Jeg har 2 værdier, som skal fordeles til fældigt ud i 2 andre felter. Der hvor værdierne er nu, må de gerne blive i, samtidigt med det er der hvor jeg gerne vil have dem hen(Det er underordnet hvor værdier skal placeres). Det vigtige er bare, at når de først de er fordelt ud, så ændres fordelingen ikke, når arket bliver opdateret eller ligende.
Jeg har lavet et eksempel. Jeg indsætter 2 tilfældige tal i 2 tilfældige celler. I celle C6 indsættes tallet 15, og i celle D6 indsættes tallet 37.
Jeg vælger 2 celler hvori tallene skal fordeles. Jeg vælger cellerne C6 og D6.
I celle F6 skriver jeg formlen =HVIS(SLUMP()>0,5;C6;D6) og i celle G6 skriver jeg formlen =HVIS(C6=F6;D6;C6).
Cellerne vil ændre sig hver gang der foretages indtastninger m.m. Dette forhindres ved at kopiere celle F6 til sig selv som værdi, så ændres cellen ikke længere.
Hvis du ikke ved hvordan du kopierer til værdi, beskriver jeg det her. Placer markøren på F6. Højreklik på musen. Vælg kopier. Højreklik igen på F6. Vælg fra "Indstillinger for sæt ind" ikonet med 1 2 3 og venstreklik på musen. Formlen er nu erstattet af værdien af cellen, og vil ikke ændre sig mere.
Er det ikke blot en makro i stil med denne du har brug for?
Sub Slump() Range("A1") = Int(Rnd() * 100) Range("A2") = Int(Rnd() * 100) End Sub
Den indsætter et tal mellem 0 og 99 i cellerne A1 og A2.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.