Avatar billede barlach Nybegynder
21. september 2000 - 16:21 Der er 14 kommentarer og
2 løsninger

Giraffer

Jeg ved godt det ikke har noget med computere at gøre...det er bare en diskussion vi har haft kørende her, og de bud der er kommet indtil videre er ikke særlig kvalificeret.

Hvorfor har Giraffer horn ???
Avatar billede bacardil Nybegynder
21. september 2000 - 16:33 #1
Jeg har søgt informationer om Giraffer og dens trivsel gennem 10 år og kan derfor give et ret kvalificeret bud på hvorfor Giraffer egentlig har horn.

Mange mennesker tror jo, at Giraffer er et sødt og kærligt dyr, men det er de faktisk ikke. Der skal mindre til at få Giraffer til at blive sure end eks. løver..

Giraffer´s horn er noget som er sat på dem for at de kan forsvare sig overfor andre dyr, jagere og onde mennesker..

Men jeg kunne blive vedm, men lad nu de Giraffer få fred ;o)
Avatar billede barlach Nybegynder
21. september 2000 - 16:38 #2
jamen de kan sq da ikke stange nogen i den højde??? De skal jo på knæ for at forsvare sig med dem.
Avatar billede bacardil Nybegynder
21. september 2000 - 16:42 #3
Næææ.. men det tror mange mennesker, men faktisk har en Giraf en laaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaang hals som gør at de kan få deres horn ned i en rimelig højde.. lige den højde hvor de ønsker.
Avatar billede barlach Nybegynder
21. september 2000 - 16:46 #4
hvorfor er de så ikke spidse??? det er da rimelig ubrugligt med de der runde dimser???
måske er de ikke så onde som du siger...
Avatar billede bacardil Nybegynder
21. september 2000 - 16:49 #5
Nu har griaffer jo en del kræfter i deres krop \"hals\", denne kræft og de såkaldte \"runde dimser\" du kalder dem er faktisk en lille farlig coktail.. blandet sammen.
Avatar billede barlach Nybegynder
21. september 2000 - 16:52 #6
men det ville stadig være mere effektivt hvis de var spidse som ALLE andre dyr...
derfor køber jeg ikke helt den med forsvar...
Avatar billede bacardil Nybegynder
21. september 2000 - 16:53 #7
Hmmm.... Det er jo Gud og ikke mig der har skabt det, derfor kan jeg kun sige Brom..
Avatar billede codpiece Nybegynder
21. september 2000 - 16:54 #8
Tja, jeg foretrækker mine Giraffer med gashåndtag

// Codpiece
Avatar billede roslev Nybegynder
21. september 2000 - 16:57 #9
Hornene fungerer som en FM-antenne - en røvsyg dag på savannen er det jo rart at kunne høre lidt radio :D
Avatar billede barlach Nybegynder
21. september 2000 - 17:01 #10
>>roslev hehe...ja det gir\' da mere mening
Der er lidt mere antenne over dem end forsvar.

det kunne også være håndtag til hvis man skulle ride på dem...men pga den lange hals er det jo aldrig rigtig slået igennem
Avatar billede nuno Nybegynder
21. september 2000 - 17:10 #11
tjah - man kan jo godt undre sig - jeg har i hvert fald aldrig set en giraf stange nogen :)
Avatar billede barlach Nybegynder
21. september 2000 - 17:17 #12
præcis!...og er deres \"horn\" stive ligesom ko-horn. Er der nogensinde nogen der har rørt ved dem?
De ligner mest noget fluffy-noget som er rart at røre ved...
Avatar billede nuno Nybegynder
21. september 2000 - 17:51 #13
hehe - velourhorn måske.....
Avatar billede hobbez Nybegynder
21. september 2000 - 19:16 #14
Nu er det jo ikke sådan, at en Giraf er kommet af det rene ingenting. Ifølge Darwins teorier sker der jo en gradvis udvikling, og Giraffen stammer altså fra et dyr der ikke har haft den lange hals, men til gengæld har haft RIGTIGE horn.

I takt med at udviklingen har gjort halsen længere og længere for hver generation, har hornene mistet deres funktion som angrebs- og forsvarsvåben, men har stadig haft en funktion - som sex-appeal, og er i takt hermed blevet dækket med skind. I visse områder har Girafferne endda 4 horn (selvom det kun er to af hornene, der er RIGTIGE horn).

Og det er en god tommelfingerregel: Hvis \'noget\' på et dyr ikke syntes at have nogen pratisk funktion, eller i øvrigt forøger chancerne for overlevelse, så bliver det som regel \'afskaffet\' i takt med evolutionen, MED MINDRE det har en form for \'sex-appeal\'.

Graffen er i øvrigt et af de eneste dyr der bliver født MED horn - ganske praktisk i betragtning af at Giraffer føder stående, og giraf-ungen dermed starter livet med at falde næsten 2 meter ned på jorden, hvor de lander MED HOVEDET FØRST (var der nogen der klagede over et lille rap i numsen)?

/Rob
Avatar billede powell Nybegynder
22. september 2000 - 09:53 #15
Altså er det i virkeligheden stødpuder (airbags), til at afbløde faldet!
Avatar billede barlach Nybegynder
22. september 2000 - 11:02 #16
aha...stødpuder og sexappeal. Interessant.
Så hvis man kunne forstå girafsprog ville man måske kunne høre to hunner sige: \" Se Arne der...det kalder jeg fa**** et par ordentlige horn!\"

den vil jeg godt tilslutte mig indtil videre...

Din tommelfingerregel er iøvrigt også interessant hvis man overførte den til kvinder men det kræver nok et nyt spørgsmål...og måske et andet forum
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester