Ugen i virus og spam

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 31. marts 2006.


Navngivning af vira
Navngivning af vira kan sammelignes lidt med navngivning af nye planeter
På næsten ethvert tidspunkt florerer der flere hundrede forskellige vira rundt på internettet. De fleste er nye varianter af de gammelkendte navne. Vira, som har eksisteret på internettet i flere år, og som bliver ved med at forny sig ved at lave nye varianter af sig selv.
Eksempler på disse vira er: netsky, bagle, sober og mytob - for at nævne nogle af de mest kendte.
Men, hvordan får disse vira deres navn? Der er to måder, hvorpå en virus navngives.
Enkelte vira har et navn stående i kildekoden, som antivirusfirmaerne finder i forbindelse med udarbejdelsen af virussignaturen (vaccinen).
Mere normalt er det dog, at der ingen referencer er - hvorfor et navn må opfindes.

Det kan sammenlignes lidt med astronomers navngivning af nye planeter. Navngivningen tilfalder den antivirusspecialist, som først finder den nye virus. En forskel på navngivningen af planeter og vira er dog, at der ikke er mange, der ønsker en virus opkaldt efter sig, og derfor skal der opfindes et navn.
Da vira typisk ikke holder sig begrænset af landegrænser, vil disse navne blive brugt i mange lande. Det er derfor vigtigt, at navnene er lette at udtale, og at der ikke bruges ord, som allerede anvendes i virksomhedsnavne, trademarks, politik, religion og så videre.

Der har været tilfælde, hvor en virus har fået flere forskellige navne. Det skyldes, at virussen på samme tid er blevet opdaget af flere forskellige antivirusfirmaer, som uafhængigt af hinanden har navngivet virussen.
Der er gjort forsøg på at standardisere navngivningen ved at give alle vira en unik betegnelse som for eksempel CME-328. Disse betegnelser vil dog næppe overtage navngivningen af nye vira, men mere fungere som et opslagsværk for, hvad de forskellige antivirusfirmaer kalder den enkelte variant.

Læs mere på www.softscan.dk.

OriginalModTime: 30-03-2006 14:27:28




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere