Sådan får du styr på alle mødedeltagerne

Det kan være særdeles tidskrævende at arrangere og planlægge et møde med flere deltagere, specielt hvis nogle af deltagerne er eksterne. Med disse råd bliver det meget nemmere.

Artikel top billede

Skal du arrangere et møde mellem dig og en eller flere eksterne mødedeltagere, er det oftest smartest at sende dem oplysninger om, hvornår du har ledig tid i kalenderen via en mail og så bede dem vende tilbage med det mødetidspunkt, der passer dem bedst.

Du kan naturligvis også bede dem sende deres kalender til dig via mail, så du kan sammenholde deres ledige tidspunkter med dine og dine kollegaers via Mødeplanlæggeren i Outlook.

Det kan gøres ved at bede Outlook samle informationer om optaget og ledig tid sammen fra din kalender og sende det til mødedeltageren/mødedeltagerne som en mail.

Modtageren kan herefter bladre rundt i din kalender og finde et ledigt tidspunkt, der også passer dem. De kan ikke se flere informationer om dine andre aftaler, end du selv giver dem lov til, når du opretter mailen.

Vil du teste dette i praksis, kan du prøve at sende din kalender som en HTML-fil til din egen mailadresse.

Gratis tjeneste på nettet

En anden måde at finde en passende mødedato på er ved at anvende internettjenesten Doodle, som du finder på webadressen: www.doodle.com. Tjenesten kan benyttes til to formål: Enten at finde et fælles mødetidspunkt eller træffe en fælles beslutning ved hjælp af en afstemning.

Vil du finde et mødetidspunkt, der passer alle de eksterne deltagere og dig selv, klikker du på Planlæg en begivenhed på forsiden af www.doodle.com.

Herefter følger du guidens anvisninger og vælger de datoer og tidspunkter, der umiddelbart passer ind i din kalender. Så sendes der et link til din mailadresse, som du kan sende til alle mødedeltagere, der så kan gå ind og melde tilbage på de mødedatoer, der passer dem bedst.

Sådan sender du din kalender fra Outlook 

1. I Outlook 2007 åbner du Kalender-sektionen, og klikker på Send kalender via e-mail-linket i Navigationsruden. I Outlook 2010 klikker du på Send kalender via e-mail-knappen i Del-gruppen på Startside-fanen, når du har åbnet Kalender-sektionen.

 

2. Nu åbnes Send kalender via mail-guiden. Her vælger du, hvilken kalender der skal sendes som mail, hvilket datoområde du vil sende, samt hvor detaljerede oplysninger modtageren skal have om din kalender.

 

3. Klik på OK-knappen for at indsætte kalenderen i mailen, og skriv derefter en beskrivende tekst om, hvorfor du sender vedkommende din kalender. 
 
4. Angiv modtagerne af mailen i Til-feltet. Klik derefter på Send-knappen for at sende kalenderen til de angivne modtagere. 

Læses lige nu

    Aller Media A/S

    Salesforce Administrator & Application Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Region Sjælland

    IT-Forsyningen I/S

    It-arkitekt

    Københavnsområdet

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S