Føl dig tryg med Windows systemgendannelse

Ja, det foregår automatisk, men skal du i gang med at installere et nyt program eller et eksperiment, er det en god idé at oprette et gendannelsespunkt.

Artikel top billede

Windows' indbyggede backup-program systemgendannelse giver dig mulighed for at gendanne Windows-systemet som det så ud på et givet tidspunkt.

Ikke erstatning for data-backup

Systemgendannelsen giver dig dog ikke mulighed for at få adgang til dokumenter og data, som de så ud på et tidligere tidspunkt. Systemgendannelse er altså ikke en erstatning for traditionel databackup, men en mulighed for at gendanne Windows-systemet til en tidligere velfungerende tilstand.

Windows opretter et gendannelsespunkt inden en opdatering af Windows-styresystemet. Det opretter også et nyt gendannelsespunkt, inden den gendanner Windows ud fra et gammelt gendannelsespunkt. På den måde kan du altid komme tilbage til dit udgangspunkt, hvis det gamle gendannelsespunkt gør tingene værre.

Når du installerer et nyt program, skulle der også automatisk blive oprettet et nyt gendannelsespunkt, men det afhænger af installationsprogrammet, så du skal ikke tage det for givet.

Derfor er det en god idé at oprette et nyt gendannelsespunkt, umiddelbart inden du går i gang med en større installation eller eventuel redigering af registreringsdatabasen. Er der noget, der går galt, kan du nemt få Windows tilbage i en stabil tilstand.

Sådan gør du

I Windows XP klikker du på Start-knappen og vælger Alle programmer, tilbehør, Systemværktøjer og Systemgendannelse. Vælg Opret et gendannelsespunkt, klik Næste og følg vejledningen på skærmen.

I Windows 7 klikker du på Start-knappen, højreklikker på Computer, vælger Egenskaber og klikker på Systembeskyttelses-linket. Klik på Opret-knappen og følg vejledningen på skærmen.

Nedenstående video viser, hvordan du får adgang til systemgendannelse på en engelsk-sproget version af Windows 7.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen