Sådan driver du dit danske firma fra et ferieparadis

Mød en dansk iværksætter, der fortæller, hvordan du kan drive dit danske enmandsfirma fra et sydlandsk eksil.

Artikel top billede

I denne tid flokkes danske turister til feriedestinationer under lunere himmelstrøg.

Men for en del erhvervsdrivende er det faktisk muligt at bosætte sig permanent Sydeuropa, men forsat drive forretning i Danmark.

Vælger du den løsning, får du ikke blot glæde af det lunere klima. Din indkomst vil også række længere på grund af lavere skat og forbrugerpriser, fortæller Anders Saugstrup, der er dansk iværksætter bosat i Grækenland.

I 2006 flyttede han til den græske storby Thessaloniki for at bo med sin græske kone, som han i dag har to børn med.

"Jeg havde svært ved at forestille mig, at jeg som udlænding kunne tjene en god løn som erhvervsdrivende i Grækenland. Derfor valgte jeg at drive en dansk forretning hernede fra," fortæller Anders Saugstrup.

Han arbejder med at udvikle hjemmesider i Wordpress for kunder i Danmark, og han oplever det ikke som en ulempe, at han i dag befinder sig flere tusinde kilometer væk fra sine kunder.

"Jeg har ikke haft et fysisk kundemøde, siden jeg flyttede til Grækenland. I stedet klarer jeg møderne over Skype, telefon eller mail. Det betyder faktisk, at jeg sparer enormt meget tid i hverdagen," siger han.

Det er en af grundene til, at han har valgt at satse benhårdt på en dansk kundebase og gå uden om de græske kunder, hvor der er risiko for sprogforvikling og lange udmarvende kundemøder.

Desuden er prisniveauet for det danske arbejde mere attraktivt samtidig med, at den økonomiske situation i Grækenland også betyder, at det i øjeblikket kan være svært at få sin betaling til tiden. 

Har dansk telefonnummer

Når kunderne skal have fat i Anders Saugstrup, ringer de blot på et dansk telefonnummer, som han har tilknyttet sin Skype-konto. Det vil sige, at han kan sidde i Grækenland og besvare opkald til sit danske fastnetnummer ved hjælp af Skype.

På Skypes hjemmeside har han oprettet en såkaldt SkypeIn-konto, der gør det muligt at købe et dansk telefonnummer, selv om du befinder dig i udlandet.

På samme måde kan en dansker med amerikanske kunder også købe et amerikansk telefonnummer.

Anders Saugstrup forklarer, at han også bruger Skypes skærmdelingsfunktion meget ofte. Den funktion gør det muligt for ham at guide kunderne og fremvise, hvad han netop sidder og arbejder med i øjeblikket.

"Efter at der er kommet internet i hele verden, er der i princippet ingen grænser for, hvor du kan arbejde fra," mener Anders Saugstrup.

Flere penge til rådighed

Firmaet har han valgt at registrere i Grækenland, men fortæller, at det også er muligt at anvende et aps, der registreret i Danmark.

"Men jeg fandt mig en lokal revisor og betalte ham et godt honorar. Han har så holdt mig i hånden og rådgivet mig, når jeg eksempelvis har skullet have møder med myndighederne," fortæller Anders Saugstrup.

I øjeblikket er der høj solskin og mere end 30 grader i Thessaloniki, men det er ikke drømmen om at kunne sidde og arbejde i vandkanten med en paraplydrink, der driver Anders Saugstrup

"Jeg foretrækker at arbejde fra mit kontor her i vores lejlighed og er ikke en af dem, der sidder og arbejder på stranden med min laptop," siger han. 

Til gengæld har han betydeligt flere penge til rådighed, end hvis han drev en tilsvarende virksomhed i Danmark. 

Anders Saugstrup fortæller, at hans skattebetaling i Grækenland kun er det halve af, hvad den ville være i Danmark. 

Tilmed er leveomkostningerne væsentligt lavere end i Danmark. Eksempelvis koster bilerne omkring det halve, og det samme gælder dagligvarer som frugt, grønt og kød. 

"Her i Grækenland kan jeg leve meget mere afslappet, fordi jeg har råd til at arbejde mindre. Jeg vil tro, at min arbejdsuge er på omkring 40 timer, mens den i Danmark nok var tættere på de 60 timer," siger han.

KMD A/S

Frontend-udvikler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Dalmatic TNV A/S

Dygtig svagstrømsingeniør

Midtjylland

KMD A/S

SAP-arkitekt

Fyn

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse