Bredbåndskunder klar til fastnet-flugt

Halvdelen af de danske bredbåndskunder er klar til at skrotte fastnettet, den dag de får muligheden.

Næsten halvdelen af de danske bredbåndskunder er trætte af fastnettet, og fik de muligheden, ville de øjeblikkeligt sløjfe fastnettelefonen.

Det skriver Børsen med udgangspunkt i en analyse fra Greens. Den viser, at 48 procent af de danske bredbåndskunder øjeblikkeligt ville droppe den faste telefon, hvis det ellers var muligt.

På nuværende tidspunkt er det ikke muligt kun at have bredbånd, da selskaberne forlanger at man samtidig med bredbåndsabonnementet opretholder en telefonlinie som bærelinie.

Ifølge Børsen kan et politisk indgreb være på vej over for TDC. Både Venstre og Socialdemokraternes teleordførere erklærer sig klar til at finde en løsning, så bredbåndskunderne ikke bliver bundet til en fastnettelefon.

TDC har da også set skriften på væggen. Selskabet overvejer en model, hvor man i stedet for fastnetabonnementet betaler en pris for en bærelinie, som så både bruges til at levere telefon og bredbånd.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect