Ingen åbenhed om myndighedernes adgang til Google

Hvor meget ? eller lidt - politiet får at vide, fortæller firmaet ikke.

Hvor store mængder data stiller Google til rådighed, når myndighederne beder om oplysninger om søgemaskinefirmaets brugere?

Det spørgsmål har Wired stillet til Google. Svaret er: ”Det vil vi ikke fortælle”.

”For at beskytte vore brugere oplyser vi ikke om typer eller antal af anmodninger. Naturligvis følger vi som ethvert andet firma loven. Når vi modtager en vidne-indkaldelse eller dommerkendelse undersøger vi, om den lever op til lovens bogstav såvel som dens ånd, før vi udfører det ønskede. Hvis det ikke er tilfældet, kan vi gøre indsigelse eller bede om at få anmodningen begrænset. Vi har ofte før vist, at vi tager vore brugere i forsvar,” lyder svaret fra Googles talsmand Brian Richardsson til Wired.

Bladet skriver, at Google dermed slår følge med de fleste andre firmaer, der heller ikke ønsker at sætte tal på, hvor mange data om deres kunder de udleverer til myndighederne.

Heller ikke herhjemme er der tradition for, at den slags oplysninger udleveres.

ComON har spurgt Danmarks største teleselskab, TDC, om det vil fortælle om omfanget af oplysninger, det udleverer om sin kunder eller medvirker til aflytninger.

”Det oplyser vi ikke,” svarer selskabets pressetalsmand Per M. Christiansen.

Hvis politiet eller andre myndigheder ønsker at lytte med på, hvad en kunde i TDC eller andre teleselskaber bruger sin telefon eller bredbåndsforbindelse til, må lovens arm først fremvise en dommerkendelse.

Når dommerkendelsen foreligger, stiller teleselskabet generelt ikke spørgsmålstegn ved aflytningen, men parrer ordrer, fortæller TDC-talsmanden.

Han påpeger, at det primært er af hensyn til politiet, at TDC ikke offentliggør oplysningerne. Hvis politiet selv ville fortælle, hvor mange aflytningssager, der gennemføres, ville TDC ikke have noget imod at fortælle, hvor mange af sagerne der er gennemført mod dette selskabs kunder, anfører Per M. Christiansen.

Det er heller ikke lykkedes for Wired at finde selskaber, der ønsker at offentliggøre mængden af data, der udleveres til myndighederne.

Bladet mener imidlertid, at netop Google af alle kunne forventes af have en anden holdning, blandt fordi selskabet ofte slår på, hvor optaget det er af rettighedsspørgsmål:

”Vi tror, at Google modtager titusindvis af anmodninger om adgang til kundedata fra myndighederne, og at langt de fleste er i overensstemmelse med loven. Men vi har ingen anelse om, hvor tit staten eller andre myndigheder tager på udvidede fisketure (efter data, red). Google ved det, men fortæller det ikke,” skriver Wired.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere