Danskerne skifter i stor stil til ip-telefoni

Nye tal fra IT- og Telestyrelsen viser at mindst 200.000 danskere bruger ip-telefoni.

Danmark er med helt i front når det gælder ip-telefoni. Mindst 200.000 danskere bruger allerede ip-telefoni, og tallet ventes at stige med 660.000 i løbet af det næste halve år.

Det viser en ny undersøgelse af ip-telefoniens udbredelse blandt private, som IT- og Telestyrelsen har foretaget.

»Ip-telefoni har det seneste år opnået stor udbredelse, ikke bare i virksomheder og i det offentlige, men også blandt privatpersoner. Da endnu flere overvejer at gå over til ip-telefoni i den nærmeste fremtid vil IT- og Telestyrelsen nu styrke vejledningsindsatsen. Det gælder især hjælp til, hvilke overvejelser man skal gøre sig, inden man beslutter sig for at gå over til ip-telefoni,« siger direktør Jørgen Abild Andersen.

Inden sommerferien vil IT- og Telestyrelsen udgive en ny forbrugervejledning om ip-telefoni på www.it-borger.dk.

De nye tal om ip-telefoniens udbredelse tyder på, at Danmark ligger foran lande som England, Tyskland, USA og Japan.

»Det er et godt tegn, at danskerne hurtigt tager de nye teknologier til sig, når vi sammenligner os med andre lande. Det er et godt grundlag for øget vækst og innovation i Danmark,« siger Jørgen Abild Andersen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere