Nettets diameter er 19 links

Meningen med livet er 42 og Nettets diameter er 19. Lyder det som en gang galemandssnak for dig? Tja, den første 'sandhed' står forfatteren bag "The Hitch Hikers Guide to the Galaxy" Douglas Adams for. Den anden er, hvad nye statistiske undersøgelser har vist om Nettets størrelse.


Nettets diameter er den gennemsnitlige korteste vej mellem to vilkårlige punkter i et netværk. Man går ud fra, at der er 800 millioner dokumenter på det verdensomspændende Net. Det giver i gennemsnit en 'afstand' mellem to dokumenter på 19. Tager man to forskellige og helt tilfældige hjemmesider kan de være linket til hinanden, men det kan også være, der skal bruges hundrede mellem-klik for at komme fra det ene site til det andet. Undersøger man hele Nettet på denne måde, er det gennemsnitlige antal klik, man skal bruge for at komme fra et site til et andet 19, har forskere fundet frem til.


Og hvad kan man så bruge den viden til? Forskere af Nettets topografi - som betyder en detaljeret beskrivelse af et sted - kan herfra udvikle algoritmer og strategier, som kan hjælpe med at viderebringe information på Nettet. Intelligente søgeteknikker som f.eks. DirectHit kan anvende forskernes resultater til at få en idé om, hvor dybt man skal 'grave'.


Ideen med at finde Nettets diameter kan minde om Kevin Bacon-spillet "Six Degrees of Kevin Bacon" og bygger på den idé, at hele klodens befolkning er forbundet med hinanden gennem en kæde på seks led. Sixdegrees.com har taget ideen op og brugt den som grundlag for deres tjeneste.


Selv om World Wide Web bliver 10 gange større, end det er nu, stiger Nettets diameter kun fra 19 til 21. Hver webside har i gennemsnit 7 links videre til andre steder på Internet.


(Kilde: ZDNet)

    Læses lige nu

      Navnenyt fra it-Danmark

      Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
      SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

      Plamena Cherneva

      SAP SuccessFactors Partner Pentos

      Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
      Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

      Jeppe Spanggaard

      Pinksky ApS