Kun få virksomheder har installeret SP2

Ifølge aktuelle tal fra Asset Metrix er Service Pack 2 kun installeret på en fjerdedel af alle firma-pc'er med Windows XP.

Selvom virksomhederne har haft mere end et halvt år til at opgradere til Service Pack 2 (SP2) er det stadig kun et fåtal som har installeret pakken. En undersøgelse fra AssetMetrix baseret på 136.000 pc'er hos nordamerikanske virksomheder viser at SP2 kun er installeret på en fjerdedel af Windows XP-maskinerne.

Kun de færreste virksomheder blokerer totalt for SP2 eller har gennemtvunget en opgradering på alle maskiner; de fleste ligger et sted midt imellem. Ifølge AssetMetrix har 40 pct. af de adspurgte virksomheder totalt blokeret for SP2, mens 8 pct. har valgt den modsatte fremgangsmåde og har gennemført en tvungen opdatering på alle maskiner.

Hos Microsoft er man ikke overrasket over tallene og understreger at det ventes at tage mellem 12 og 18 måneder før de store virksomheder har fået SP2 rullet ud i hele organisationen.

Men allerede fra næste uge bliver det svært at blokere SP2. Microsofts eget værktøj som spærrer for den automatiske nedhentning af SP2 udløber den 12. april, og dermed bliver pakken automatisk installeret hos alle virksomheder, som ikke har indrettet en central opdaterings-server.

AssetMetrix anbefaler at få SP2 gennemtestet inden den 12. april og fremhæver at virksomheder som siger nej til pakken risikerer at løbe ind i en række problemer. I september 2006 slutter Microsofts support til SP1, og den kommende Internet Explorer 7 vil sandsynligvis kræve at SP2 er installeret på maskinen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S