Clevo: 840 kroners pc'en er et svindelnummer

Medisons superbillige Linux-laptop er ifølge Medisons egne fotos fremstillet af Clevo. Men Clevo selv mener ikke, at Medisons tilbud er andet end et fupnummer.

Den taiwanesiske OEM-producent af bærbare pc'er, Clevo, har nu sat sin juridiske afdeling på sagen om det svenske firma Medison, der har lanceret en bærbar pc til 150 dollars - 840-850 danske kroner.

Ifølge fotos, som tidligere forefandtes på Medisons sites, er computeren identisk med en MobiNote M540V fra Clevo. Ny fotos på medisoncelebrity.se viser ifølge Medisons direktør Valdi Ivancic den samme computer fotograferet af Medisons egen fotograf.

Clevos danske distributør, Data Team i Ringkøbing, har forespurgt om sagen hos den taiwanesiske OEM-gigant. Fra den nordisk ansvarlige i Clevo, Constance Li, kom i går det klare svar: »Medison er et svindelnummer. Vi har sat vores juridiske afdeling på sagen.« Det fremgår af en email sendt til Data Team.

ComON har endnu en gang forelagt Medisons direktør de ubehagelige nyheder om hans firma, men Valdi Ivancic synes ikke at være særlig anfægtet af de barske anklager:

»Jeg kan desværre ikke kommentere den udtalelse, du referer, for det er ikke noget, jeg selv har set, siger han.«

Han gentager, at han lover at fortælle om Medisons produktions-partner på en pressekonference i morgen onsdag.

»Jeg har lovet dem ikke at fortælle om det før,« fastholder han.

Pressekonferencen skal ifølge Valdi Ivancic holdes i Stockholm kl. 16 i morgen onsdag. Tidligere var pressekonferencen berammet til at blive holdt i København, hvor Valdi Ivancic skal mødes med repræsentanter for den mystiske produktionspartner klokken 10 onsdag, men det er altså blevet ændret, forklarer direktøren.

Medison kan dog endnu ikke oplyse adressen i Stockholm, hvor pressekonferencen skal afholdes.

»Vi havde et sted, men det viste sig at være for småt. Der vil jo komme rigtigt mange journalister, og der ville ikke blive plads til dem alle. Nu arbejder vi på at finde et nyt sted,« siger han.

Valdi Ivancic oplyser, at Medison har tænkt sig at invitere de forskellige medier til pressekonferencen ved at maile og ringe til dem.

Medison sælger sin 150 dollar laptop gennem den seriøse netbetalingsservice 2CO. Dette firma har tidligere garanteret overfor bekymrede Medsion-købere, at man først vil gennemføre transaktionen endeligt, når produktet rent faktisk er blevet leveret.

Ifølge Engadgets diskussionsforum har flere forbrugere med held afbestilt en tidligere indgivet bestilling hos Medison via 2CO og fået deres penge retur.

FOTO: Vladi Ivancic fotograferet for nylig i sin gamle hjemby Jönköbing (C:Magnus Roman/www.jnytt.se)

Annonce

Kalundborg Refinery A/S

Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks