Det er logik for burhøns, at god kundeservice giver tilfredse kunder.
Men der kan være endnu mere ræson i at give især nethandlende en rigtig god service.
Forbrugere, der bruger internettet til at finde information inden et køb, giver nemlig i høj grad deres viden videre til venner og bekendte. Det viser en undersøgelse fra firmaet BIGresearch.
»Forbrugere, der finder informationer om produkter på nettet, lader til at være mere ivrige for at dele deres information. Og fordi de højst sandsynligt fortæller deres venner om deres erfaringer, så bliver de en vigtig del af virksomheders anstrengelser for viral markedsføring,« siger Gary Drenik, der er direktør i BIGresearch.
Ifølge firmaet videregiver næsten 50 procent af de specielt-aktive nethandlende deres erfaringer og informationer til andre. Blandt "almindelige" handlende er kun 30 procent tilbøjelige til at fortælle om deres oplevelser.
Den internationale undersøgelse er lavet med besvarelser fra 15.000 personer.