TDC tager penge for gratis tjeneste

"På Fly kan du browse alt, hvad du orker, uden at det koster en krone". Så flot lyder det fra TDC, men alligevel takseres de intetanende kunder for at surfe på Fly. TDC kender til problemet, men afviser, at de scorer penge bag kundernes rygge.

Det skulle være gratis for TDC-kunder at surfe rundt på TDC's mobilportal Fly, og man vil kun blive opkrævet diverse beløb, hvis man foretager køb og downloader spil, ringetoner eller musik, der ikke hører under kategorien Play.

En kunde hos TDC er midlertidigt blevet opkrævet penge gennem de sidste 18 måneder for bare at surfe rundt på Fly:

»Jeg har nærlæst og analyseret mine regninger og kan se, at det har stået på i næsten halvandet år,« forklarer John Abrahamsen.

»Hver gang, jeg går ind på Fly Startside, bliver jeg takseret 11 øre, mens det koster 24 øre, hver gang jeg tjekker regningsstatus. Jeg tænkte, at det kun var mit abonnement, den var gal med. Men jeg undersøgte også mit taletidskort hos TDC - her var den også gal. Og både min kone og datter bliver ligeledes takseret af TDC på samme måde, og da jeg bad min kollega om at tjekke det, viste det sig, at han også blev takseret for bare at gå på Fly. Da jeg ringede til TDC siger de, at de ikke kan se noget, men at de vil se på sagen. Herefter kan jeg så se, at det, de først kalder for GPRS WAP, ændrer de så til Dataforbrug i stedet for. Hvorfor laver de det om?« spørger John Abrahamsen undrende.

John Abrahamsen medgiver, at det ikke er store beløb, han samlet set er blevet uretmæssigt takseret for, og han har fået alle pengene retur efter at have henvendt sig til kundeservice. Men som han selv påpeger, så kan det dreje sig om millioner af kroner i indtægt til TDC for en tjeneste, som de selv siger, er gratis at bruge.

Opdagede det ved et tilfælde

Hvem tager sig af, om ens regning er på 355 eller 385 kroner, som Abrahamsen selv påpeger, og henviser til, at han altså ikke er den eneste, der bliver uretmæssigt takseret.

»Jeg opdagede det ved et tilfælde, da jeg tjekkede min regning,« forklarer han.

Når man forlader TDC Fly, får man en meddelelse om, at man nu bliver takseret for at surfe videre, og at man skal svare ja eller nej til, om man vil forsætte. Den meddelelse har Abrahamsen aldrig fået.

TDC forklarer, at det er en sag, som adskillige medarbejdere hos TDC har været involveret i gennem længere tid, og at de selv opdagede fejlen. De valgte ikke at oplyse kunderne om det, blandt andet af frygt for at skabe unødvendig postyr. Det drejer sig nemlig ikke om mange kunder, forklarer TDC's pressemedarbejder, Per Christiansen.

TDC oplyser, at en af fejlene er, at en URL-adresse ikke har været nul-takseret, som den skulle have været, men Per Christiansen oplyser, at TDC endnu ikke er nået til bunds i problemet, og at der kan være flere fejlmuligheder.

I siger, at det ikke drejer sig om mange kunder, men samtidig siger I så, at I ikke er nået til bunds i de fejlmuligheder, der er. Kan I garantere, at problemet ikke berører alle jeres mobilkunder?

»Det kan vi ikke, men vi krediterer selv alle dem, der er ramt af problemet, forklarer Per Christiansen, og understreger, at der ikke er tale om en generel fejl for at score penge bag kundernes rygge«.

TDC-kunden, der henvendte sig til os, kunne fremvise i alt fem forskellige tilfælde, hvor den uretmæssige taksering fandt sted.?

»Det virker meget tilfældigt, hvem der er ramt. Kunden har været uheldig. Hvis man er nysgerrig efter at se, om man selv er blevet berørt, så kan man naturligvis tjekke sin regning,« forklarer Per Christiansen, og understreger, at TDC er meget kede af problemet.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird