Dansk/svensk it-netværk runder 100 medlemmer

Øresund IT Academy har lukket medlem nummer 100 ind i folden.

Det fremadstormende it-firma iMotions er blevet medlem af Øresund IT Academy. Dermed er foreningen oppe på 100 medlemmer.

Øresund IT Academy er et netværk for it-branchen i Øresundsregion, der har eksisteret i to et halvt år.

Medlemmerne tæller både nystartede firmaer som iMotions og veletablerede virksomheder som Microsoft Development Center, SonyEricsson, IBM og IKEA IT. Også universiteterne i regionen og flere offentlige myndigheder er blandt medlemmerne.

»Interessen for aktiviteterne i Øresundsregionen bliver større og større. Virksomheder, universiteter og offentlige myndigheder kan se, at det er til gavn at deltage i netværk på tværs af Øresund. Det styrker deres kompetencer og giver dem en række fordele,« siger direktør for Øresund IT Academy, Peter Höjerback.

Det er både muligheden for rekruttering i regionen, adgang til tværfaglige projekter og muligheden for nye salgsmarkeder, der motiverer til medlemskab i Øresund IT Academy.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS