HK glemte uddannelser med kvindetække

Da HK forleden beklagede, at it-uddannelserne med flest kvinder kun har fire procent kvinder, glemte fagforeningen at medregne it-universitetet og it-vest.

Der er en generel mangel på kvinder i it-branchen, men det var ikke sandt, da HK/privat forleden udbasunerede, at de mest populære it-uddannelser er datalogi og elektroteknologi, der hver har fire procent kvinder og 96 procent mænd.

»Det er i hvert fald ikke rigtigt. De har i hvert fald ikke taget vores uddannelse,« fortæller rektor Mads Tofte fra it-universitetet.

På it-universitet og it-vest er hver tredje person du møder på gangen en kvinde. I snit er 28 procent kvinder på it-universitet i København, mens it-vest har 37 procent kvinder på deres kandidatuddannelser.

»Det er simpelthen ikke bevidst, vi har taget totaltallene fra Videnskabsministeriet,« fortæller it-konsulent i HK/Privat, Leif Limkilde Bloch. Han understreger, at fagforeningen ikke har været ude på at fordreje tallene.

Fejlen skyldes, at Videnskabsministeriet kun har tallene fra den koordinerede tilmelding - og it-vest og it-universitet er ikke omfattet af den fælles koordinerede tilmelding, da deres uddannelser primært er uddannelser, hvor bachelorer tager en it-overbygning.

Tendensen, til at kvinder efterspørger kombinationsuddannelser, understreges af, at it-universitetet netop i år har startet en bacheloruddannelse i softwareudvikling. Her er der kun 7,5 procent kvinder.

HK/privat fortæller, at de nu vil forbedre deres statistik.

»Vi vil medregne de nye tal i forbindelse med, at vi forbedrer statistikken,« lover Leif Limkilde Bloch, som samtidig siger, at HK efterspørger flere kombinationsuddannelser, der vil tiltrække flere kvinder.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job