Avis: Ementors konsulent-del skal sælges

I forbindelse med fusionen med Topnordic skal Ementors konsulentdel gøres salgsmoden.

160 konsulenter med ekspertise i blandt andet SAP og Oracle bliver skilt ud fra det nuværende Ementor og skal efter fusionen mellem Topnordic og Ementor fortsætte som selvstændig division med Ementors nuværende danske direktør Carsten Dilling i spidsen.

Konsulent-divisionen vil dog hurtigt blive påhæftet et prisskilt, for formålet med udskillelsen er et frasalg, skriver Børsen i dag.

Bladet mener, at et firma som EDB Gruppen vil være en af de mest oplagte købere, hvilket EDB Gruppens direktør Leif Vestergaard erklærer sig enig i.

» Vi er da helt klart interesserede i opkøb. Ementor har godt fat i det offentlige marked med deres SAP-systemer, og det er også et marked, vi er i, så det ville da ikke være helt dumt,« siger han til Børsen.

Bladet mener også, at Ementors store kabel-division vil blive afhændet efter fusionen.

Den oplysning har Topnordic-direktør Claus Hougesen imidlertid skudt ned overfor CRN.

»Kabeldivisionen passer glimrende ind med alt det øvrige, vi laver,« sagde han i et interview kørt efter nyheden om fusionsplanerne blev meldt ud.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere