Dansk strålingsforsker i dobbeltrolle

Den samme forsker, som frikender mobilstråling i en ny rapport fra Aalborg Universitet, har også deltaget i udarbejdelsen af regeringens strålerapport fra sidste juni.

En ny rapport fra Aalborg Universitet frikender strålingen fra mobilmaster for at udgøre en sundhedsrisiko. Det samme budskab findes i regeringens otte måneder gamle strålerapport.

Aalborg Universitet har beskrevet den nye rapport som uafhængig forskning, men professor Jørgen Bach Andersen, som er den bærende forsker bag rapporten, har også deltaget i udarbejdelsen af regeringens strålerapport fra juni sidste år.

Papirer, som Jyllands-Posten har fået aktindsigt i, dokumenterer, at Jørgen Bach Andersen gennemlæste og sendte sine anbefalinger til regeringens strålingsrapport flere måneder inden offentliggørelsen.

Han afviser dog at have spillet en afgørende rolle i arbejdet med regeringens strålerapport, men Forbrugerrådet kritiserer, at dobbeltrollen går det svært at gennemskue budskaberne i debatten.

»Man kan vel ikke kalde Jørgen Bach Andersen for uafhængig,« siger Margrethe Nielsen, sundhedspolitisk medarbejder i Forbrugerrådet, til Jyllands-Posten.

Jørgen Bach Andersens forskning får en del af æren for, at mange kommuner nu har ophævet deres forbud med installation af mobilantenner.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS