Lukningsbølge fortsætter hos Merlin

Den islandskejede Merlin-kæde fortsætter med at lukke butikker. Næste offer er kædens butik i Viborg, som lukker med udgangen af denne måned. I alt har Merlin siden september lukket hver femte af sine butikker.

Trods massiv kapitaltilførsel fortsætter Merlin med at skære i antallet af butikker. Ved udgangen af denne måned lukker filialen i Viborg, og dermed komme antallet af butikker ned på 38. Det er syv færre end i september i fjor, og ifølge Merlins administrerende direktør Ingi Einarsson er flere lukninger på vej.

»I år har vi lukket syv butikker, hvoraf der i nogle tilfælde er tale om flytning til mere attraktive adresser. I fjor lukkede vi på samme måde seks butikker og i øjeblikket er vi i færd med at skille os af med endnu et antal butikker,« siger Ingi Einarsson.

Da FDB tilbage i 2005 satte Merlin til salg bestod kæden af 62 butikker. Siden den islandske investor Ardegi sammen med en række andre islandske investorer overtog kæden er antallet af butikker løbende blevet skåret ned. I mellemtiden er der sket flere kapitaltilførsler på mere end en kvart milliard kroner.

Ingi Einarsson vil ikke udelukke, at de kommende lukninger kan føre til fyringer blandt medarbejderne, men regner med at en del de ansatte vil kunne finde job i andre af kædens butikker.

»Vi vil fortsat have mindst 30 butikker. Det afgørende er ikke antallet, men at butikkerne kan bidrage til indtjeningen,« siger Ingi Einarssson.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere