Svensk tetranet koster brandmænd jobbet

Det svenske tetranet er ikke oppe at køre endnu, men allerede nu lover kommuner, at nettet kommer til at koste medarbejdere på grund af prisen.

De danske myndigheder besluttede i oktober at lave et fælles tetranet for den danske beredskabsmyndigheder, som bliver kaldt SINE. Det skal erstatte de analoge radioer.

I Sverige er myndighederne længere med deres variant, som bliver kaldt Rakel (Radiokommunikation för Effektiv Ledning).

Nu viser det sig, at teknologien bliver så dyr for det svenske beredskab, at de må opsige medarbejdere for at få råd til licenserne, skriver Computerworld Sweden.

»Jeg tror, at Rakel bliver godt og stabilt. Men det skal betales med vores eksisterende budget. Omkostningerne går ud over antallet i beredskabet,« siger Börje Karlsson, der er redningschef i Gnosjö og Gislaved til Computerworld.

I Danmark bruges teknologien allerede nu i de københavnske busser, og nettet er for eksempel med til at levere oplysninger til live-busstoppesteder, som viser, hvornår næste bus ankommer.

I Sverige vil staten frem til 2012 investere omkring 813 millioner kroner i Rakel-nettet. Alligevel vil abonnementet per apparat ryge op i 7700 kroner om året. Det er hundrede gange så meget, som driften af de analoge apparater koster.

I Gnosjö og Gislaved koster det tre brandmænd jobbet ud af en styrke på 29 personer.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S