Apple går til modangreb mod forbrugerklagenævn

I ellevte time før selskabet måtte se sig selv blacklistet og sagsøgt, har Apple skaffet sig yderligere frist i sagen mod det danske Forbrugerklagenævn. Apple vil ikke godkende fejl i iBook G4-maskiner.

Apple har sat en kæp i hjulet for Forbrugerklagenævnet.

Den 25. april afsagde Forbrugerklagenævnet ellers en kendelse, som skabte genlyd både i Danmark og i udlandet.

Baggrunden var en række enslydende klagesager over en Apple iBook G4, som en række danske forbrugere havde anskaffet. Problemet var, at computeren efter den et-årige garanti-periode ikke længere ville starte.

Forbrugerklagenævnet fik Delta-instituttet til at analysere elektronikken i en G4 (som siden er udgået af Apples produktion). Konklusionen fra instituttet var klar: De undersøgte iBook G4 maskiner havde en dårlig lodning ved et strømstyringskredsløb. Lodningen var sandsynligvis degraderet på grund af varme-forskellene ved tændt og slukket tilstand. Derfor måtte der være tale om en fabrikationsfejl.

Apple undlod at reagere på Klagenævnets afgørelse indenfor fristen på 30 dage, men fik, som det er kutyme, yderligere 14 dage til at svare på en rykkerskrivelse.

Efter 13 dage kom svaret. Apple International havde i sidste øjeblik fået to amerikanske elektronik-laboratorier til at kigge nærmere for Forbrugerklagenævnets og Delta-instituttets dokumentation.

Begge konkluderede, at det er usandsynligt, at lodningen ved det pågældende strømstyringskredsløb bliver degraderet på grund af temperaturforskellene ved tændt og slukket tilstand.

Apples eksperter anfører desuden, at der ikke er grundlag for at konkludere, at fejlen er en generel konstruktionsfejl, fordi de danske eksperter kun har undersøgt et lille antal maskiner. At lodningerne vitterlig var degraderet - måske af andre grunde end tænd-sluk-temperaturforskellene - blev dog ikke modsagt af de amerikanske laboratorier, viser materialet, som ComON har fået aktindsigt i.

På baggrund af den dokumentation har det danske advokatfirma, som Apple bruger til at håndtere sagen, nu bedt om, at Forbrugerklagenævnet genoptager sagen.
Nævnets formand, Erik Kjærgaard, har endnu ikke taget stilling til anmodningen.

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS