Indenrigsministeriet har afsat 1,2 milliarder kroner til engangsudgifter i forbindelse med de kommende kommune-sammenlægninger, men kommunalforsker Roger Buch vurderer, at det slet ikke er nok. Han mener at it-udgifterne alene vil løbe op i 1-2 milliarder kroner.
»Det betyder, at it-omstillingerne alene vil overstige hele Indenrigsministeriets ramme for engangsudgifter«, siger Roger Buch til FTF's nyhedsbrev Resonans.
Erfaringer fra kommunefusionen på Bornholm er brugt som udgangspunkt for ministeriets beregning, men ifølge Roger Buch fik Bornholm en kunstig lav pris. Det bekræftes af KMD.
»Vi sendte ikke hele regningen til Bornholm, fordi det også var en læreproces for os«, siger KMD's chef for strukturreformprojektet, Hans-Ole Møller-Madsen.