Danske hjemmesider hædres for godt design

Det er ikke kun danske møbeldesignere og arkitekter, der skal belønnes for flot design. Også dansk webdesign fortjener at blive belønnet. I går modtog Zyb og Trendsales Den Danske Designpris.

Normalt er det industri- eller møbeldesign, der belønnes ved uddelingen af Den Danske Designpris, men ved årets uddeling var der en lille ændring.

For første gang var der nemlig to digitale produkter med på sejrsskamlen, da Kronprins Frederik overrakte priserne på Danmarks Design Center.

Blandt vinderne var den mobile tjeneste Zyb og Trendsales, der lader sine brugere bytte og sælge tøj. Dermed har de to webfirmaer skrevet sig ind i historiebøgerne ved siden af Lego-klodsen og Stelton-kanden.

Juryen har især peget på de to virtuelle produkter på grund af det sociale aspekt i designet. For Zybs vedkommende bliver det fremhævet, at tjenesten er mere end et værktøj til at holde sine kontakter opdateret. Tjenesten gør det også let at sammenkoble kontaktlister med eksisterende sociale netværk som for eksempel Facebook.

For Trendsales' vedkommende har juryen lagt vægt på det "åbne" og "tillidsvækkende" design. Desuden er er Trendsales med til at skubbe til forbrugernes opfattelse af produkters levetid via deres indbyrdes handel.

Jurymedlem Thomas Madsen-Mygdal glæder sig over, at de digitale produkter bliver respekteret på lige fod med de fysiske produkter.

"Digitale produkter og værktøjer spiller en essentiel rolle i vores liv i dag, mindst ligeså markant som de fysiske produkter vi lever med. Derfor er det dejligt, at design af digitale produkter og tjenester bliver hædret, så vi om 30 år også kan se tilbage på, hvem der var toneangivende på det område, siger Thomas Madsen-Mygdal, der selv har mere end 14 års erfaring med design og udvikling af digitale produkter. Han står bag konferencen Reboot, konsulentvirksomheden Social Square og fototjenesten 23.

Blandt de mere håndgribelige produkter, der også blev præmieret i går, var en trappelift til handicappede, et høreapparat som næsten er usynligt, bæredygtigt møbeldesign og en madservice til ældre borgere. Alle vindere kan ses i på Dansk Design Center i København frem til den 4. januar 2009.

Se mere via link under artiklen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura