Freeway omsætter for en øre pr. sidevisning

Millionvis af sidevisninger og brugere i tusindtal er ikke nødvendigvis ensbetydende med penge i kassen.

Det økonomiske udbytte fra en række danske sociale sites svinger stærkt, selvom hjemmesiderne ofte har meget store besøgstal. Det fremgår af Børsen, der har fået netmedie-eksperten Rune Bech til at lave en opgørelse over hvor dygtige danske sociale sites er til at tjene penge på brugerne. Ifølge den statistik er det ikke dating-kongerne i Freeway, der ligger øverst.

Freeway, der ejer dating.dk og Arto, genererer kun en øre i omsætning per sidevisning. Til sammenligning ligger jobzonen.dk i top med en en omsætning på godt to kroner per sidevisning, mens rejsesitet Travelmarket generer 87 øre i omsætning per sidevisning.

Freeway-koncernen er ellers tidligere blevet omtalt som den eneste reelle danske internetsucces, og virksomheden, der har gjort brugerbetaling til en hovedindkomstkilde, kom ud af 2007 med et overskud på 30 millioner kroner, mens omsætningen rundede de 100 millioner.

Det er dog kun en mindre del af Freeways foretning, der stammer fra annonceindtægter, fortæller firmaets medstifter og partner Morten Wagner. Han oplyser til Børsen, at annoncedelen udgør 20 procent af selskabets samlede omsætning på de sociale medier.

Annoncørerne er generelt tilbageholdende med at kaste penge i sociale medier, fordi indholdet ofte er af svingende kvalitet. Til Børsen siger direktøren for Dansk Annoncørforening Otto B. Christiansen, at de sociale medier ikke er særligt attraktive for en del varemærker, fordi indholdet simpelthen er for broget.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS