Ornli syg netsucces

Den satiriske dukke-julekalender Yallahrup Færgeby er blevet en internet-succes, siger DR. Det er første gang i kanalens historie, at et program henter mere end 20 procent af sine seere på internettet.

Allerede et par dage efter premieren på den skæve julekalender for voksne, Yallahrup Færgeby, stod det klart, at serien særlige, satiriske univers ville gøre sig gevaldigt godt på internettet. Nu meddeler DR, at net-succes'en er den største i kanalens historie.

To dage efter start havde Yallahrup Færgeby daglige on-demand-seertal på 50.000 pr. afsnit. Det betyder, at over 20 procent af jukalenderens seere ikke er fjensynskiggere, men computerbrugere.

Sammenlagt er Yallahrup-sitet blevet besøgt af over 700.000 gange siden den 1. december.

Udover de mange besøg på dr.dk/yallahrup har over 62.000 danskere downloadet en Yallahrup-ringetone fra DR Mobil.

Det er ikke kun den sorte og i nogle tilfælde grænseoverskridende humor, der har gjort seriens orn'li syge gangster-aspiranter Ali og Hassan til mega-stjerner på nettet.

Ifølge satireredaktør Peter Gren Larsen skyldes en del af succesen, at fremstillingen af de seksuelt udfordrede hovedpersoner er specielt tilpasset nettet.

»DR har arbejdet intensivt med streamingen af Yallahrup Færgeby. Det betyder, at udsendelserne er lettere at navigere i, at de starter hurtigere, og at de er tilgængelige på flere platforme,« lyder det fra satiredaktøren.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job