Slut med prischok på dataroaming

Fra den 1. juli indføres en maksimumsgrænse på 50 euro om måneden for dataroaming i Europa.

Den 1. juli træder nye EU-regler for mobilroaming i kraft. Allerede fra marts blev de europæiske teleoperatører forpligtet til at tilbyde deres kunder et ”cut-off limit” for datatrafik i udlandet. Det betyder at den enkelte telekunde kan vælge en bestemt maksimumsgrænse for, hvor stor regningen for dataroaming må blive – og dermed undgå at få en chokregning på flere tusinde kroner efter ferien.

I den første periode har telekunderne selv haft mulighed for at vælge, om man ønsker en sådan grænse på sit abonnement. For alle dem, der ikke har valgt inden den 1. juli, bliver grænsen automatisk sat til 50 euro.

Teleselskaberne er fra den 1. juli dermed forpligtet til at indføre denne maksimumsgrænse for alle deres kunder. Den enkelte telekunde kan også sætte grænsen til et andet beløb end 50 euro. Kunden vil så modtage en advarsel per sms, når dataforbruget har nået 80 procent af denne grænse.

Derefter er det altså umuligt at få en regning for dataroaming i udlandet på flere tusinde kroner, medmindre man selv har valgt at åbne for ubegrænset trafik.

Der er flere eksempler på, hvor galt det kan gå. En tysk turist downloadede et tv-program under en rejse i Frankrig sidste år og fik efterfølgende en regning på 46.000 euro. En britisk studerende fik en regning på næsten 9.000 euro efter en måneds udlandsophold.

EU har allerede krævet, at den pris som teleselskaberne betaler hinanden pr. MB, skal begrænses til 1 euro, og den falder til 0,80 euro fra den 1. juli.

Desuden er prisloftet for samtaler med mobiltelefoner i andre EU-lande end hjemlandet nu sænket til 39 cent i minuttet for udgående og 15 cent for indgående opkald.

Teleselskaberne må heller ikke længere opkræve roamingafgifter for modtagelse af voicemails.
 

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job