Har ODF vundet dokumentkrigen?

Fra april 2011 er ODF statens dokumentstandard. Men der gøres også plads til OOXML.

Efter skænderier og diskussioner, der har nået religiøse højder, blev det i dag afgjort, at ODF foreløbig er den eneste accepterede dokumentstandard i staten.

Regeringspartierne og oppositionen indgik i formiddag et forlig, der følger op på anbefalinger fra et ekspertudvalg. Det skriver Version2.

Der er blevet udarbejdet en liste over de krav, som en standard skal leve op til. Listens krav betyder, at ODF i øjeblikket er den eneste standard, der accepteres. Men det Microsoft-støttede OOXML-format kan komme ind i varmen senere.

Beslutningen er dog kun gældende for statens kommunikation. Regioner og kommuner er ikke omfattet af aftalen, men der skal arbejdes på at få regioner og kommuner med på aftalen. Kommunernes Landsforening har tidligere argumenteret for at skubbe en beslutning, så kommunerne ikke skulle havne som økonomisk prøveklud.

I folketingssalen sagde Venstres it-ordfører Michael Aaastrup Jensen i dag.

»Det bliver hurtigt en religionskrig. Og for mange hedder fjenden Microsoft. Jeg har ikke nogen forbehold for, om et firma hedder det ene eller det andet. Jeg er liberal. Derfor er den højeste grad af konkurrence glædeligt for mig. Og det vil ISO-standarder fra 2011 hjælpe med.«

Generelt var der glæde blandt politikerne over aftalen.

»Enhedslisten opfatter diskussionen om standarder som en diskussion, der indbefatter politisk-ideologiske spørgsmål, og det er derfor ikke kun en teknisk diskussion. Vejen frem er efter vores opfattelse open source, som efter vores opfattelse bør erstatte den patent-tankegang, der hersker i da,« Per Clausen fra Enhedslisten ifølge Version2.

Afgørelsen er vand på DKKUGs mølle. IT-foreningen udsendte senest i går et krav (pdf) om, at ODF blev gjort til den eneste accepterede standard blandt andet fordi, at to standarder ville blive en dyrere løsning.

”…det vil være forbundet med store og helt unødvendige omkostninger og vil øge risikoen for driftsproblemer og give ansvarsproblemer i systemer, som skal håndtere borgernes sikkerhed og sundhed (patientjournaler, retsvæsen, efterforskning med videre). Der skal konkurreres på programmerne og ikke mellem to standarder for det samme område.”

Læses lige nu

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job