Gratis internet i S-toget

(opdateret) Ny forretningsmodel vil give gratis internet og tv i S-togene. Målgruppen er 90 millioner passagerer. Gratisrevolutionen begyndte på en katamaran.

Det er ikke længere nødvendigt at lade sig nøje med forbrugermagasiner som 24timer og Ritzau-aviser som MetroXpress, når man slår tid ihjel i S-toget.

Firmaet Gratis Danmark har nemlig indgået en aftale med DSB S-tog, som betyder at passagerer i Hovedstadsområdets S-tog fra næste år kan komme online i toget gratis. Samtidig monteres der tv-skærme i de 135 togsæt, som kører på det storkøbenhavnske S-togsnet, og dermed får de mere end 90 mio. årligt rejsende adgang til en ny annoncefinansieret mediekanal med nyheder, underholdning, trafikinformation og geografisk målrettede reklamer.

Aftalen har en værdi af over kr. 300 mio. gennem aftaleperioden.

"Med aftalen åbner vi et helt nyt kapitel i den kollektive trafiks udvikling. Vi forvandler den passive ventetid i toget til aktiv tid, hvor man både kan arbejde eller surfe på nettet," siger Niklas Marschall, salgsdirektør i DSB S-tog.

Prisen for det gratis net, er et smalt bånd øverst, der viser lokale annoncer for for eksempel den lokale sydhavnsbodega og charcutteriet i Rungsted.

"Med 90 millioner passagerer giver det for første gang virkelig mening, at målrette annoncer lokalt. Vi har GPS'er i togene, der viser hvor de er, og hvor de er på vej hen," siger direktør i Gratis Danmark Camilla Banja til ComON.

På tv-kanalen bliver kommercielt indhold kombineret med realtids rejseinformation og Nyheder.

"Tv-skærmene er den helt store indtægtskilde. Vi skal have en indtjening på 16 millioner kroner om året for, at det løber rundt," siger Camilla Banja.

Selskabet ejes af tre holdingselskaber, hvoraf Camilla Banjas eget holdingselskab er det ene. Der er netop indgået ny aftale om ejerskab som endnu ikke er offentliggjort. Men selskabet finansieres primært af partnere via tekniske og finansielle løsninger.

DSB S-tog er det første store trafikselskab, der kommer på Gratis Danmark landkortet, men siden august 2008 har de rejsende i Lollandsbanens tog kunne benytte systemet.

Allerede nu samarbejder Gratis Danmark med trafikselskabet Movia i et pilotprojekt, der skal bringe netværket ind i busserne og for nylig besluttede Københavns kommune, at gå i gang med et lignende projekt på hovedstadens største gader og pladser. Også Høje Taastrup har samme planer. Men TDC forsøger at obstruere kommunernes model, der vil koste dem abbonnenter. Det ventes at Statsforvaltningen træffer en afgørelse på TDCs anke omkring 1. maj, altså nu.

Gratis Danmark er en del af virksomheden NoPayNet, som er startet af Camilla Banja. For fem år siden boede hun på en katamaran i Helsingør og ville have trådløst net. Men det var temmeligt vanskeligt. Derfor skabte hun et annoncefinansieret havnenet i Helsingør. Det koncept kulminerer nu med S-togsaftalen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

    I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job