USA: Lov om fildeling udskudt

Et amerikansk lovforslag, som giver mulighed for juridiske sanktioner mod p2p-tjenester, kommer ikke til afstemning i år.

Det omstridte amerikanske lovforslag, Induce Act, som giver mulighed for juridiske sanktioner mod populære fildelings-tjenester som eDonkey, Kazaa og Grokster, kommer ikke til afstemning i år.

Lovforslaget, hvis fulde betegnelse er Inducing Infringement of Copyrights Act, er et led i kampen mod fildeling af musik, film, spil og software, og er målrettet p2p-netværk, som i dag gør det nemt at piratkopiere ophavsretsbeskyttet materiale via intertnettet.

Lovforslaget søger at gøre udbydere af fildelings-applikationer ansvarlige for, hvordan brugerne anvender programmerne.

I dag er kun brugerne og ikke selskaberne bag fildelingstjenesterne ansvarlige, hvis programmerne anvendes til illegal kopiering af eksempelvis musik. For ifølge amerikansk lovgivning er fildelings-applikationerne ikke mere ulovlige end kopimaskiner, som også kan anvendes til kopiering af trykt ophavsretsbeskyttet materiale.

Bliver Induce Act vedtaget indebærer det, at det fremover bliver muligt at dømme selskaber, hvis virke medfører overtrædelse af loven om ophavsretsbeskyttelse - med andre ord bliver det hermed muligt at sætte ind med juridiske sanktioner for at ramme indehaverne af p2p-applikationerne, i stedet for som i dag kun at forfølge brugerne.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network