Australiere vinder ret til at ændre spilkonsoller

Den australske højesteret har netop afgjort, at det er lovligt at ændre sin spilkonsol, for at spille importerede spil. Sagen var anlagt af Sony.

Sony har tabt en sag om konsol-modding i den australske højesteret. Retten slog fast, at det er lovligt at ændre sin konsol for at spille importerede spil.

Dermed er en fire år lang strid mellem Sony og en forhandler af mod-chips til Playstation kommet til vejs ende. Det skriver BBC.

Mod-chips gør en konsol i stand til blandt andet at spille spil og se film, der er lovligt indkøbt andre steder i verden ved at sætte de såkaldte regionskoder ud af spil.

Men mod-chips tillader også, at konsollen kan bruges til at spille kopierede spil, uanset om der er tale om egne back-up kopier eller piratkopier.

Sagen var anlagt af Sony mod Eddy Stevens - en forhandler af mod-chips til Playstation.

Sony mener, at konsol-modding er et brud på ophavsretten, mens Stevens argumenterer med at mod-chips giver forbrugerne adgang til de nyeste spil billigere end på hjemmemarkedet.

Efter en serie modstridende domme gennem de forskellige australske retsinstanser, er landets øverste domstol nu kommet frem til, at Stevens har ret.

»Der er ingen ophavsretsmæssige grunde til, at kunden ikke skal have lov til at kopiere CD-Rommer og modificere konsollen, for at nyde sin lovligt indkøbte ejendom uden forhindringer,« lyder det i dommen.

Ifølge dommen har Sony forsøgt begrænse konsol-ejernes rettigheder, ud over hvad der begrundet i frygt for krænkelser af ophavsretten.

»Effektivt, og åbenbart også med overlæg, har disse restriktioner reduceret den globale konkurrence,« skrives der dommen fra den australske højesteret.

I Eddy Stevens´ lejr er der glæde over dommen, som giver australske forbrugere mulighed for - helt lovligt, at ændre deres konsoller for at spille spil købt i andre lande, og lave kopier af deres egne spil.

»Det er en kæmpe sejr for forbrugerne. Det var derfor vi gjorde det,« siger Eddy Stevens til Australian Television.

Andre steder i verden, blandt andet i England er det ulovligt at omgå kopispærringer. Senest har Finland vedtaget en lignende lov.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Senior Platform/System Engineer

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S