Microsoft-forhandlere presset til at stemme ja til standard-afstemning

Microsoft i Sverige har både truet og forsøgt at købe sine forhandlere til at hjælpe med at vinde afstemningen om godkendelsen af Microsofts Office Open XML-standard.

En række svenske Microsoft-parnere fik for nylig besked på, at de »forventedes« at møde op til mødet i Svenska Standardiseringsinstitutttet den 27. august og stemme ja til Open XML-standarden. De blev også lovet øget markedsføringsstøtte som modsvar til indmeldelsesgebyret.

Det fremgår af en email, som Computersweden er kommet i besiddelse af.

Helt frem til sidste øjeblik før afstemningen fik Svenska Standardiseringsinstituttet en lang række nye medlemmer, som alle stemte ja til Microsoft-standarden. Uden dem ville afstemningsresultatet havde været negativt for Microsoft.

Microsoft selv siger til bladet, at emailen kun er gået ud til et begrænset antal partnere. Selskabets afdelingschef Klas Hammar erkender, at mailen ikke var så god.

»Det var dårligt formuleret og skulle aldrig have været sendt ud,« siger han til Computersweden.

Indmeldelsesgebyret hos Svenska Standardiseringsinstituttet skulle Microsoft-partnerne selv betale, men de blev ifølge mailen tilbudt ekstra markedsføringssstøtte og »yderligere støtte i form af Microsoft-ressourcer«, hvis de deltog i afstemningen.

Det er øjensynligt ikke kun Microsoft, der har forsøgt at påvirke resultatet af afstemningen. Flere store selskaber med klare interesser i at Microsoft taber i standard-krigen, blandt andre Sun, IBM og Red Hat, har stærke bånd til lobbyorganisationen FFII. Denne organisation opfordrer direkte til, at virksomheder og organisationer kontakter deres lokale standardiseringinstitut for at forhindre Microsoft-standarden i at blive godkendt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision