Cyberkriminelle går efter pengene

Forekomsten af malware er tredoblet på et år, fortæller ny rapport fra McAfee.

I en ny rapport om internet-kriminalitet gør sikkerhedsfirmaet Mcafee status over udviklingen de seneste år. Firmaet kan nu notere en tredobling af forekomsten af malware i første del af 2009. Og ikke mindst ses en markant stigning i trojanere, der stjæler passwords til online-spil og virtuelle verdner.

»I første halvdel af 2009 har vi set cirka tre gange så mange så mange eksempler på malware som i samme periode af 2008. Denne enorme vækst er et tegn på at vi går udfordrende tider i møde, hvor vi vil møde malware flere og flere af de steder, vi stoler på,« siger Dave Marcus, direktør for sikkerhedsforskning hos McAfee.

Ifølge det amerikanske Internet Complaint Center som samarbejder med FBI om at beskytte forbrugere mod internet-kriminalitet, er antallet af anmeldelser steget med 33,1 procent fra 2007 til 2008. Det samlede tab anslås til på 265 millioner dollar i 2008.

I Europa er stigningen mere markant. Den engelske organisation for online-betalinger (Association for Payment Clearing Service) noterede i 2008 en stigning på hele 185 procent i bedragerisager, som involverer netbanker. Ifølge en fransk organisation er omfanget af kreditkort-bedrageri på nettet næsten fordoblet.

To ud af tre bedragerisager starter med kontakt via e-mails eller via websider, ifølge den amerikanske Federal Trade Commision (FTC).
 

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S