Stjerne-hacker frygter Win7 mere end sneleoparden

"Windows 7 bliver sværere at hacke end Snow Leopard".

Artikel top billede

I strømmen af advarsler fra sikkerhedsfirmaer kan det være nødvendigt at sortere lidt i budskaberne, men når Charlie Miller åbner munden bør man som udgangspunkt spidse ører.

Charlie Miller er manden, der flere gange har vundet Pwn2Own. Konkurrencen hvor de dygtigste hackere får lov til at tage de telefoner og computere, som de kan kompromittere, med hjem.

Sidste år fik Charlie Miller for eksempel kontrol over en maskine med Apples Safari browser på få sekunder.

Det italienske site OneITsecurity har lavet et længere interview med den berømte hacker. De har for eksempel spurgt ham om, hvilken kombination af styresystem og browser, man bør vælge, hvis man vil sikre sig bedst mod, at personer som ham selv tvinger sig adgang.

“Det er et godt spørgsmål. Men måske Chrome eller IE8 på en Windows 7-maskine  - uden at der er installeret Flash. Sikkerhedsforskellen i browserne er til at overse. Det vigtigste er ikke at installere Flash,” siger Charlie Miller.

Pwn2Own afvikles under CanSecWest-konferencen, som finder sted i slutningen af marts. Charlie Miller forventer, at årets konkurrence vil vise, at Windows 7 vil være mere sikker end Apples Snow Leopard. Ifølge Miller fordi styresystemet ikke har Java og Flash aktiveret som standard, og fordi Windows bruger ASLR (address space layout randomization), der giver styresystemet et forspring på sikkerhedsfronten.

Konkurrencen vil også have en mobil-afdeling, hvor iPhone 3GS, Motorola Droid og andre smartphones også skal vise, om de kan stå distancen mod de rutinerede hackere.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune