Googles nye supertelefon er lynhurtig

Google og Samsung har løftet sløret for den første Google-mobil med det nye Android Gingerbread.

To store spillere på mobilmarkedet fremviste mandag eftermiddag den længe ventede Nexus S. Den skal i fremtiden fungere som referencepunkt i Googles fortsatte udvikling af mobile styresystemer. Den bliver dog ikke sat til salg i Danmark før til foråret.

Det skriver ComON's søstermedie GEAR.

Nexus S er verdens første Android-mobil med Android 2.3, der er den hidtil hurtigste version af Android-styresystemet. Dét, kombineret med Samsungs én gigahertz processor, gør ifølge producenten den fire tommer store Nexus S til en lynhurtig telefon, der navigerer i høj fart på nettet.

Ifølge Engadget er telefonen rent faktisk "lynende hurtig" og både animationer, touch-respons og generel framerate er tæt på iPhone4-niveau.

Nexus S kan bruges til betaling

Som noget nyt understøtter Android 2.3 Near Field Communication (NFC) - et koncept, som gør det muligt at bruge mobilen til at betale i supermarkeder, tjekke ind i lufthavnen, bruge rabatkuponer hos købmanden, åbne og låse døre og så videre.

”NFC er virkelig på vej frem og vil forenkle hverdagen for de fleste. I stedet for betalingskort og nøgler kommer vi til at benytte mobiltelefonen. Samsung har udført flere projekter med NFC, men Nexus S bliver vores første mobiltelefon, som har den nødvendige funktionalitet præinstalleret," lyder det fra Søren Isbak fra Samsung.

Telefonen ventes først klar på det danske marked i løbet af foråret 2011.

Nærmere specifikationer og flere billeder kan ses på GEAR.

 

 

 

 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics