HP øger satsningen på bærbare PCer

HP lancerer sit hidtil største program af bærbare computere. Erhvervsmodellerne baseres på den nye generation af Intels Centrino-platform og kan fungere unplugged i over fem timer, hvorimod de nye forbruger-modeller må undvære den seneste teknologi.

Samtidigt med at HP i dag løftede sløret for den ny kollektion af bærbare PCer offentliggjorde man et nyt forhandlerprogram, der er specielt rettet mod små forhandlere. HP Lokalpartnerprogrammet skal gøre det mere attraktivt for små forhandlere at investere ressourcer i at handle med HP. Allerede er 70 små og mellemstore it-forhandlere med i programmet - vel og mærke nye forhandlere, som ikke før har været HP-certificerede. I alt satser firmaet på at få 200 små og mellemstore forhandlere med i programmet.

At de nye bærbare og det nye forhandlerprogram lanceres samtidigt er ikke tilfældigt.

»Navnlig på den bærbare front har HP tabt terræn blandt de små forhandlere. Det vil vi nu forsøge at vinde tilbage,« siger markedsdirektør i HP Danmark Anders Herløv.

I det nye bærbare modelprogram har købere af den professionelle serie mest at glæde sig til. Det nye kabinet er modstandsdygtigt overfor ridser, man kan spilde kaffe på tastaturet uden at ødelægge indmaden og ved at klipse et såkaldt rejsebatteri på bagsiden kan man forlænge batterilevetiden med yderligere fem timer. Det specielle ved ekstrabatteriet er, at det ikke optager plads i maskinens multibay og heller ikke forhindrer tilslutning til dockingstation. De syv nye modeller i erhvervsserien er alle baseret på den seneste Centrinoplatform, som Intel lancerede i midten af januar. Trods offentliggørelsen af specifikationerne i dag kommer erhvervsmodellerne først på markedet i Danmark i marts-april.

De forbrugerrettede modeller, som der i den nye kollektion er tre af, er tilgængelige med det samme, men det er uden den nye Centrino-teknologi. Til gengæld er prisen sat til at kunne konkurrere med de billigste på markedet. Eksempelvis angiver HP en slutpris inklusive moms på 6.000 kroner for den nye Pavilion ze2000-serie, der trods alt stadig har 15 tommer skærm. Den noget større Pavilion zd8050 har 17 tommer skærm, og koster med en Intel Pentium 4 processor på 3,2 GHz og 512 Mb RAM 13.000 kroner inklusive moms.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos