Tele2 misbrugt i phishing-angreb

Russiske hackere forsøgte tidligere på ugen at lokke 100.000 danskere ind på en hjemmeside, der indeholder ondsindet software. Lokkemidlet var en falsk mail fra Tele2.

Omkring 100.000 danskere blev mandag aften udsat for et phishing-forsøg af russiske hackere.

Med en mail, der udgav sig for at være fra Tele2, forsøgte russerne at lokke modtagerne ind på en hjemmeside. Hjemmesiden indeholder ondsindet software, der potentielt kan afsløre personlige informationer fra brugerens computer. Mailen er sendt til kunder hos flere forskellige internetudbydere.

Den pågældende mail lader til at være afsendt fra e-mail-adressen arbejder@tele2.dk. I selve mailen er der et link til hjemmesiden www.arbejder.net/1010 (Domænet er ikke længere aktivt).

»Ingen kan desværre beskytte sig mod svindel, men når det sker, gælder det om at handle hurtigt. Denne gang var det desværre Tele2's navn, der blev misbrugt. Vi har kontaktet vores kunder via mail for at gøre dem opmærksom på svindlen og opfordrer alle til at udvise forsigtighed, når de modtager mistænkelige mails,« siger juridisk direktør i Tele2, Jens Breüner.

Tele2s juridiske direktør mener, at firmaet har gjort alt for at begrænse skaderne, men han kan ikke udelukke, at enkelte modtagere har besøgt den pågældende side. Han opfordrer personer, der er kommet til at klikke på linket i mailen, at scanne computeren med et antivirusprogram. Hvis du er i tvivl, om en mail stammer fra Tele2, kan du kontakte selskabet telefonisk.

Tele2 har anmeldt phishing-angrebet til politiet.

Sikkerhedsfirmaet CSIS beskriver phishing-forsøget som en Spamtoo-variant. I firmaets seneste nyhedsbrev påpeger CSIS, at de færreste anti-virusprogrammer kan spotte problemet.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job