Tele2 misbrugt i phishing-angreb

Russiske hackere forsøgte tidligere på ugen at lokke 100.000 danskere ind på en hjemmeside, der indeholder ondsindet software. Lokkemidlet var en falsk mail fra Tele2.

Omkring 100.000 danskere blev mandag aften udsat for et phishing-forsøg af russiske hackere.

Med en mail, der udgav sig for at være fra Tele2, forsøgte russerne at lokke modtagerne ind på en hjemmeside. Hjemmesiden indeholder ondsindet software, der potentielt kan afsløre personlige informationer fra brugerens computer. Mailen er sendt til kunder hos flere forskellige internetudbydere.

Den pågældende mail lader til at være afsendt fra e-mail-adressen arbejder@tele2.dk. I selve mailen er der et link til hjemmesiden www.arbejder.net/1010 (Domænet er ikke længere aktivt).

»Ingen kan desværre beskytte sig mod svindel, men når det sker, gælder det om at handle hurtigt. Denne gang var det desværre Tele2's navn, der blev misbrugt. Vi har kontaktet vores kunder via mail for at gøre dem opmærksom på svindlen og opfordrer alle til at udvise forsigtighed, når de modtager mistænkelige mails,« siger juridisk direktør i Tele2, Jens Breüner.

Tele2s juridiske direktør mener, at firmaet har gjort alt for at begrænse skaderne, men han kan ikke udelukke, at enkelte modtagere har besøgt den pågældende side. Han opfordrer personer, der er kommet til at klikke på linket i mailen, at scanne computeren med et antivirusprogram. Hvis du er i tvivl, om en mail stammer fra Tele2, kan du kontakte selskabet telefonisk.

Tele2 har anmeldt phishing-angrebet til politiet.

Sikkerhedsfirmaet CSIS beskriver phishing-forsøget som en Spamtoo-variant. I firmaets seneste nyhedsbrev påpeger CSIS, at de færreste anti-virusprogrammer kan spotte problemet.

Mere om samme emne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København Ø

    Compliance Day 2025

    Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Digitaliseringen skaber muligheder – og sårbarheder. Beredskab er løsningen.

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Årets CISO 2025

    Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S