De baltiske stater lukkes ind på nordisk netværk

De baltiske lande kobles på det fælles nordiske forskningsnetværk NORDUnet.

Nordunet3 Internet forskningsprogram er det første nordiske forskningsprogram, som åbnes for baltisk deltagelse på lige fod med de nordiske lande.

Det første netværk for forskningsprogrammer i Norden, Nordunet1, blev sat i gang i 1985. Siden er der kommet nye generationer - Nordunet2 og nu 3 (Se faktaboks).

René Buch fra NORDUnet fortæller, at de baltiske lande frem til 9. november kan fremsende forslag til projekter. De vil så blive bedømt på næste styremøde 13.december, således at netværket kan blive nordisk-baltisk fra nytår.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere