Nyt site til vidensdeling lanceret

Nogle gange kan det være svært at finde den rigtige at spørge, når man har et godt spørgsmål. Det vil videnbasen.dk rette op på.

Dating - for eksperter. Sådan kan man godt beskrive Bjarne Balles initiativ videnbasen.dk. Konceptet er en hjemmeside, hvor folk, som ved noget, og folk, som ikke ved noget om et emne, kan finde hinanden. Eller med et ord: vidensdeling.

Hjemmesiden prøver at starte et community op for, hvad Bjarne Balle kalder, "vidende og videnssøgende." Siden er klar i en beta-version, som er gratis. Hvilket det nok ikke vil blive ved med at være.

Bjarne Balle forestiller sig nemlig, at siden på en eller anden måde vil blive nødt til at tage penge for sin kontaktformidling. Hvordan ved han dog ikke endnu, men regner med at få fastlagt strukturen indenfor et års tid.

»Der skal være en værdi, ellers vil folk jo ikke betale for det,« siger Bjarne Balle.

Desværre er en anden central problematik heller ikke løst: Hvordan brugerne bliver sikre på, om en given person virkelig ved noget om et emne. Der satser Bjarne Balle på, at den kollektive intelligens vil sørge for, at fuskere bliver sorteret fra.

Videnbasen.dk vil prøve at få 200.000 registrerede brugere inden 2010, både "vidende" og "videnssøgende." Og Bjarne Balle mener, at det er realistisk.

»Når først der kommer gang i hjemmesiden, kan det gå hurtigt, men der er en lang periode dertil.«

Den gratis beta-version af videnbasen.dk er i luften nu, og vil man som bruger sætte sit mærke på den næste version, kan man melde sig til nu.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,