Stadig usikkerhed om Danionics

Den fynske batteriproducent Danionics kom ud af 1. halvår, med et underskud på 4 millioner kroner. Selskabets arbejder på en rekonstruktion af det asiatiske datterselskab.

Batteriproducenten Danionics kom ud af første halvår med et underskud på 4 millioner, mod et minus på 171 millioner i samme periode sidste år.

Selskabet er i gang med at rekonstruere det joint venture-selskab, som Danionics har oprettet sammen med GP Batteries. Selskabet - Danionics Asia - blev begæret konkurs tidligere på året.

Både GP og Danionics har måttet tilføre lånekapital på 1,2 millioner kroner hver til det kriseramte asiatiske joint venture.

Selskabet meddeler, at det ligger i drøftelser med partneren GP Batteries, om at ændre en buy-out aftale til en regulær 50/50 joint venture-aftale. Betingelsen er dog, at Danionics påtager sig 50 procent af udgifterne. Den oprindelige buy-out aftale tillod GP Batteries at købe Danionics halvdel af selskabet til en favoravel pris. Denne aftale er endnu ikke faldet på plads.

Danionics kom ud af første halvår med en egenkapital på 4,4 millioner kroner. Det er en halvering siden udgangen af 2004, hvor selskabet kom ud med en egenkapital på 8,4 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil