Siemens går sammen med Motorola

Siemens nedlægger sin UMTS-udviklingsafdeling. I stedet vil firmaet benytte Motorolas i300-platform til sine 3G-telefoner.

Siemens nedlægger sin UMTS-udviklingsafdeling og vælger Motorolas i300-platform til sine 3G-mobiltelefoner. Samarbejdet er ikke så tæt som Sonys og Ericssons, men er et svar på denne konsolidering og et svagt 2001.

Ifølge nyhedstjenesten digi.no har Nokia vundet kampen om lavprismarkedet. Nu gælder det højprofil-markedet, hvor blandt andet Samsung er stærkt på vej frem. Samarbejdet mellem Motorola og Siemens skal ses i det lys.

Den første 3G-telefon fra Siemens ventes først på markedet i 2005. Indtil da vil Siemens sætte sit logo på Motorolas A820-telefon og måske andre Motorola-telefoner, skriver digi.no.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis